OPIS
"Bezlitosna analiza roli, jaką w podsycaniu wojen na Bałkanach odegrali intelektualiści i tworzona przez nich kultura. Čolović skupia się w niej na swej ojczystej Serbii, nie sposób jednak odłożyć tej książki z przyjemnym poczuciem różnicy, która nas dzieli od bałkańskiego barbarzyństwa. Z treści omawianych przez Čolovicia wyziera karykatura aż nadto znajomej gęby naszego własnego zadufania. Ku refleksji i przestrodze."
Konstanty Gebert
Ivan Čolović urodził się w 1938 roku w Belgradzie, gdzie ukończył studia na Wydziale Filologicznym, a następnie zrobił doktorat z etnologii. Był doradcą ds. oświaty w Jugosłowiańskim Komitecie UNESCO, lektorem i wykładowcą we Francji, pracownikiem naukowym Instytutu Etnologii Serbskiej Akademii Nauk. Aktywnie występował przeciwko wojnie, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Niezależnych Intelektualistów Belgradzki Krąg (1992) i jego wiceprzewodniczącym oraz niezależnego Forum Pisarzy, współtworzył także niezależną sieć uniwersytecką (przy jugosłowiańskiej Fundacji Społeczeństwo Otwarte), gdzie prowadzi zajęcia do dziś. Obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Etnologii Serbskiej Akademii Nauk i prowadzi wydawnictwo XX Wiek.
Opublikował m.in. Književnost na groblju (1983), Divlja književnost (1990), Erotizam i književnost (1990). W ostatnim czasie Čolović, świetny analityk i obserwator, swoje ostre pióro poświęcił demaskowaniu powstawania mitów, które stają się pożywką nacjonalizmu, populizmu i pomagają utrzymać mobilizację wojenną, w czym niemalą rolę pełni szeroko rozumiana kultura. O tym pisze m.in. w książkach Bordelj ratnika (Burdel wojowników, 1993, 1994, 2000) i Polityka symboli (Politika simbola, 1997, wyd. pol. 2001). oraz wielu artykułach publikowanych w prasie i periodykach (także polskich).
Jest laureatem Nagrody im. Herdera.