OPIS
Praktyczny sposób na zrozumienie różnic między prawem podatkowym i bilansowym
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na gruncie przepisów o VAT?
Jak obliczyć wysokość zaliczki na podatek dochodowy i określić termin jej płatności?
Jak ustalić wartość aktywów i rezerw w tytułu odroczonego podatku dochodowego?
W jaki sposób rozliczać transakcje wewnątrzwspólnotowe?
Jakie są metody rozliczenia dochodu osiągniętego przez rezydentów poza granicami RP?
Wiedzę na temat różnic w sposobie dokonywania rozliczeń dla celów podatkowych i księgowych można szybko i łatwo przyswoić. Dzięki odniesieniu do praktyki informacje zawarte w książce są łatwiejsze do zapamiętania niż rozważania teoretyczne.
Treść książki jest podzielona na trzy części.
Część pierwsza prezentuje zadania z rozwiązaniami i wyjaśnieniami oraz zadania do samodzielnej nauki, co ułatwia identyfikację przychodów i kosztów ich uzyskania osób prawnych i fizycznych oraz rozliczenie podatku VAT należnego i naliczonego.
Część druga zawiera pytania i odpowiedzi. Materiał został opracowany m.in. na podstawie wyroków sądów administracyjnych, orzecznictwa ETS, urzędowych interpretacji prawa podatkowego oraz materiałów informacyjnych Krajowej Informacji Podatkowej.
Część trzecia zawiera testy wraz z kluczem, które pomogą sprawdzić poziom posiadanej wiedzy i utrwalić zdobyte umiejętności.
Książka jest przeznaczona dla studentów na kierunkach ekonomii i prawa. Może być również wykorzystana przez księgowych do udoskonalenia umiejętności rozliczeń podatkowych.
Podział książki na trzy części: zadania, pytania i testy pozwala na różnorodny sposób poszerzenia wiedzy. Czytelnik ma możliwość wyboru najkorzystniejszego – z jego punktu widzenia – sposobu przyswajania i zapamiętania informacji. Przejrzysty układ książki pozwala na łatwe i szybkie odnalezienie przez odbiorcę interesującego go zagadnienia.