OPIS
Chociaż Czarnogórę można przemierzyć niemalże w ciągu jednego dnia, ileż tam dziwów! Wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by posępne szczyty i głębokie kaniony zamienić na piękne plaże, zasypane śniegiem wioski na śródziemnomorską i pejzaż, kamienne krasowe pustynie na oliwne gaje...
Czarnogórskie wybrzeże Adriatyku odzyskuje wśród Polaków popularność, utraconą na początku lat 90. Po Chorwacji, Rumunii, Bułgarii na nowo odkrywamy Montenegro (jak w XIV w. zaczęli nazywać te ziemie Wenecjanie).
Niegdyś przyjeżdżaliśmy tu masowo. Dziś jeszcze Czarnogórcy z politowaniem, ale i sentymentem wspominają czasy, gdy kupowało się od polskich turystów ręczniki, prześcieradła czy turystyczne kuchenki gazowe. Słysząc "Polska", wielu będzie miało coś do powiedzenia – a to, że w latach 80. byli, przypuśćmy, w Krakowie czy w Zakopanem, a to, że mają w Polsce znajomych – choć kontakt z nimi dawno się urwał.
Zazwyczaj bywa tak, że po wakacjach, urlopie spędzonym gdzieś w jakimś kraju, zafascynowani nim, sądzimy, że dobrze go poznaliśmy. Ale to tylko złudzenie. Im bardziej go znamy, tym wiemy o nim mniej. Nawet w przypadku krainy tak małej jak Czarnogóra, którą można przemierzyć wzdłuż i wszerz niemalże w ciągu jednego dnia. Ile tu dziwów! Wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by zmienić świat: posępne szczyty i głębokie kaniony zamienić na słoneczne plaże; zasypane śniegiem wioski na śródziemnomorski pejzaż; kamienne, krasowe pustynie na gaje oliwne.
Przewodnik podzielony został na cztery rozdziały. Trzy pierwsze mają charakter wprowadzenia i zawierają szereg praktycznych wskazówek związanych z przygotowaniem i przebiegiem podróży.
Rozdział I skupia się na informacjach potrzebnych do przygotowania się do podróży i zorganizowania przejazdu. Rozdział II to krótka charakterystyka geograficzno-historyczna kraju i jego kultury, pozwalająca lepiej zrozumieć realia i atmosferę Czarnogóry. Rozdział III ma za zadanie dostarczyć danych dotyczących komunikacji, wyżywienia i miejsc noclegowych. Rozdział IV podaje informacje na temat miejsc, które warto odwiedzić.
Czarnogórę podzielono na regiony, którym towarzyszą oddzielne mapy z oznaczeniami opisywanych miast i najważniejszych atrakcji, a także odnośnikami do planów miast. W każdym z podrozdziałów dotyczących danego regionu opisy miast ułożono w porządku alfabetycznym. Większe lub bardziej interesujące miejscowości opatrzono planami z zaznaczonymi obiektami opisanymi w tekście. Rozdział IV zamykają propozycje tras tematycznych, które przydadzą się szczególnie turystom zmotoryzowanym. Przy każdej z tras znajdują się tabelki odległości, a same trasy zaznaczone są na mapie.
Na końcowych stronach przewodnika znajdują się rozmówki polsko-serbskie podzielone tematycznie. Mamy nadzieję, że ułatwią one porozumiewanie się z mieszkańcami Czarnogóry. Od 2002 r. w Czarnogórze obowiązuje waluta Unii Europejskiej, stąd wszystkie ceny w przewodniku podawane są w euro.