OPIS
James Graham Ballard (jako autor podpisujący się wyłącznie inicjałami imion) - angielski pisarz, eseista, twórca tzw. "nowej fali" w literaturze SF. Urodził się w 1930 roku w Szanghaju i pierwsze lata życia spędził w Chinach, w czasie wojny trafił wraz z rodzicami do japońskiego obozu. Przeżycia z tego okresu opisał w autobiograficznej książce "Imperium słońca" (sfilmowanej przez S. Spielberga). Zasłynął przede wszystkim jako autor opowiadań i powieści sience fiction. Ale jest to bardzo specyficzne, ballardowskie sf.
Jak pisze w posłowiu do tego tomu Lech Jęczmyk Kluczem do zrozumienia twórczości Ballarda jest surrealizm. Koncept fantastyczno-naukowy, akcja i bohaterowie schodzą na dalszy plan w opowiadaniach, które są przede wszystkim rozbudowanymi obrazami. I dalej: Rzeczywiście, pustynne krajobrazy Ballarda są zewnętrznymi projekcjami stanów psychicznych jego bohaterów, wyrazem spustoszenia duchowego, tego, co nazywa "psychicznym zerem". Jest to zgodne z programem surrealizmu, ale Ballard jest surrealistą w sience fiction, o której mówią, że znalazła kontakt z masową podświadomością, że ujawniła stłumione pragnienia, kompleksy i lęki współczesnych społeczeństw.
Zaś Łukasz Orbitowski w "Magazynie DZIENNIKA" uzupełnia: Gdyby określić literackie credo autora "Imperium słońca", to trzeba go usytuować w grupie pisarzy narzekaczy, pomstujących na kondycję moralną społeczeństwa. Ballard wykazał , że niewiele trzeba, by wyciągnąć z nas to, co najgorsze, i obnażał łatwość, z jaką rezygnujemy z podmiotowości, a surogat szczęścia osiągamy przez zatracenie. Głównymi tematami jego twórczości są: zagubienie jednostki, naturalność przemocy, fetyszyzująca rola gadżetów i zgubny wpływ kultury konsumpcji. (Dziennik 25-26 04 2009)
I dodaje jeszcze, że o Ballardzie mówi się jako o "najbardziej wpływowym pisarzem popkultury, pod wpływem książek którego powstały przeboje Madonny i Radiohead, utwory Joy Dyvision i Manic Street Preachers, dziwaczne budynki, projektowane przez Rema Koolhaasa i Nigela Coatesa, filmy Stevena Spielberga i Davida Cronenberga, seriale telewizyjne i rozprawy filozoficzne.