OPIS
„Tu właśnie przyszedł ów chłopiec, znużony łowami, znęcony urokiem tego ustronia. A gdy uklęknął nad źródłem, aby ugasić pragnienie - inne pragnienie nagle zbudziło się w sercu. Tak piękna była ta postać w wodzie przejrzystej odbita! Już kocha tę wizję bez ciała - i myśli, że ciałem jest to, co jest wodą (...)".
Miłość do samego siebie jest dziś w cenie bardziej, niż kiedykolwiek. Zalewająca nas zewsząd kultura popularna sprawia, że wątek narcystyczny eksploatowany jest na różne sposoby. Niestety, najczęściej mało wyszukane. Przykładowo, producenci heterogenicznych produktów nieustannie budują w nas poczucie szczególnej wartości, które - ni mniej ni więcej - sprowadza się do tezy, że zasługujemy na wszystko, co najlepsze i najwyższej jakości. „Kapłani marketingu" igrają przebiegle z naszym poczuciem własnej wartości, gdy zamiast produktu zachwalają jego odbiorcę. Dotykają obecnego w nas Narcyza, łasego na wszelkie pochwały i wyróżnienia. Są świadomi jego najbardziej wstydliwego sekretu: bolesnej rany ego, która nieustannie krwawi w zakamarkach naszej podświadomości. Zgrabnymi hasłami reklamowymi fikcyjnie personalizują złaknionych indywidualności mieszkańców masowych społeczeństw. Mają nas w garści, mają na widelcu.
W tej perspektywie zrozumienie narcystycznego aspektu naszego „ja" jest jednym z istotnych punktów dzisiejszej myśli filozoficznej, historyczno-religijnej, krytyczno-literackiej, naukowej czy artystycznej. Numer, który właśnie oddajemy w Wasze ręce jest jednym z głosów w tej wielowątkowej dyskusji.
„(...) O nie! Ani troska o pokarm, ani snu miękkiego pragnienie już nigdy nim nie zawładnie. Wciąż leży w trawie cienistej i wzrokiem nienasyconym w kłamliwa się piękność wpatruje, ginąc przez ułudę swych oczu".
Owidiusz, Metamorfozy, fragm. Baśni o Narcyzie
Spis treści:
André Gide, Traktat o Narcyzie
Grzegorz Kwiatkowski, wiersze
Radosław F. Muniak, Jeff Wall - filozof obrazu autoreferencyjnego
Marek Pietka, foto
Narcyz jako osoba dramatu, rozmowa z Anną Augustynowicz
Chuck Palahniuk, Uchodźcy i wygnańcy
Jarosław Błahy, Histeria narcystyczna
Miłka O. Malzahn, O tym jaki jest - DOWÓD NA ISTNIENIE ARTYSTKI:
Dariusz Bitner, „I nikt sie nie połapie..."
Marcin Bałczewski, Bohaterowie do wynajęcia
Piotr Cielecki, O bogach, lustrach i wielkiej obietnicy
Tomasz Hrynacz, wiersze
Arkadiusz Sokol, Manifest pseudokubotyna
Marek Pietka, foto
Kajetna Maria Jaksender, W zwierciadle Narcyza
Robert Jurszo, Przegrany Bóg
Grzegorz Kwiatkowski, wiersze
Marcin Bałczewski, Adam Deziluzja