OPIS
Monografia jednego z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera - gauleitera Alberta Forstera. W książce zawarty jest także opis wewnętrznych relacji panujących w środowisku przywódców NSDAP w Wolnym Mieście Gdańsku i Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie.
Książka stanowi wysokiej rangi wydarzenie w historiografii i przyczyni się w znacznym stopniu do zamazania kolejnej białej plamy dotyczącej splatających się ze sobą losów Polski i Niemiec.
W Wolnym Mieście Gdańsku niewiele wiedziano o nazistach aż do 1929 roku. Istniały tam wprawdzie SA i SS, ale na wyborach do Volkstagu w 1927 roku NSDAP uzyskała zaledwie jeden mandat. Sytuacja uległa zmianie, gdy w końcu października 1930 roku w mieście nad Motławą pojawił się 28-letni Albert Forster. Faworyt Hitlera, osobiście wyposażony przez niego w nieograniczone pełnomocnictwa, natychmiast przystąpił do tworzenia podstaw hitlerowskiej polityki i ekspansji.
Autor po raz pierwszy prezentuje Czytelnikom zarówno sylwetkę, jak i działalność gauleitera Gdańska (Forster był nim w latach 1930-45) na podstawie niezwykle bogatych, a w znakomitej swej części niepublikowanych dotychczas materiałów archiwalnych - niemieckich i polskich.
Poznajemy Forstera jako młodzieńca zafascynowanego osobą i ideologią Hitlera w rodzimej Frankonii, jesteśmy świadkami brutalnej walki o władzę w Wolnym Mieście Gdańsku i wcielenia miasta w 1939 roku do Rzeszy - wbrew prawu międzynarodowemu, widzimy wreszcie bezwzględną walkę, jaką gauleiter wydał polskości w Gdańsku i w okupacyjnych Prusach Zachodnich. Założenia, cele i przebieg tej walki opisał Schenk bardzo wnikliwie i szczegółowo: kosztowała ona życie około 60 tysięcy osób (kolejne 65 tysięcy zarówno Polaków, jak i przedstawicieli innych narodowości zginęło w Stutthofie). Spośród 1701 znanych z nazwiska sprawców popełnionych zbrodni skazano w powojennej Republice Federalnej Niemiec dziesięciu.
Dieter Schenk, rocznik 1937, przez wiele lat był dyrektorem do spraw kryminalnych w sztabie Federalnego Urzędu Kryminalnego w Wiesbaden. Obecnie mieszka w Schenklengsfeld, w Hesji.
Jest znanym w Niemczech publicystą i autorem książek popularnonaukowych. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, przyznanym przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Rada Miasta Gdańska odznaczyła go Medalem św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska.