OPIS
Zuzanna Grębecka, antropolog kultury, kulturoznawca, jest doktorem w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się współczesną kulturą popularną (ze szczególnym uwzględnieniem duchowości i procesów mitologizacji), Europą Środkowo-Wschodnią, kulturą krajów postsowieckich, głównie Białorusi i Rosji, oraz antropologią komunizmu. Prowadzi badania terenowe, podróżuje.
Polska historia idei potrzebowała takiej syntezy. Nareszcie mamy pracę, w której współczesna mistyka wschodniej Słowiańszczyzny poddawana jest głębokiej kulturoznawczej egzegezie, nie będąc przedmiotem mitologizacji i egzaltacji.
Andrzej de Lazari
Zawarte w książce opinie, oparte na rzetelnie przeprowadzonych badaniach, na licznych wywiadach i analizach zróżnicowanych tekstów pojawiających się w mediach masowych, są niezwykle istotne dla badacza historii kultury i antropologa współczesności.
Piotr Kowalski
Gdyby odwołać się do jakichś historycznych metafor, to można by powiedzieć, że książka Zuzanny Grębeckiej pokazuje średniowiecze „zaskoczone” przez elektronikę. Brakowało nam takiej książki
. Roch Sulima
To książka o sile książek. Wyjmuję z niej strzęp wyznania i dedykuję wszystkim przeszłym, teraźniejszym i przyszłym czytelnikom: „Śnił ja sen i widzę - o, taku księgu, jak Biblia. Roz-twarta. No, tam nadrukowane strony. I wot widzę o, takie światło. I słyszu głos: «Przeczytaj to, przeczytaj to i przeczytaj to»”. Czytajcie Grebecką.
Joanna Tokarska-Bakir