OPIS
Książka dostarcza analizy zjawisk i procesów zachodzących współcześnie w pośrednictwie finansowym. W wypadku tradycyjnego sektora bankowego dokonujące się zmiany zaskakują na początku XXI wieku swoim zakresem, głębią i nieodwracalnością, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w skali globalnej. Przeobrażenia te postużyty jako tło dla analizy efektów rekonstrukcji systemów bankowych krajów Europy środkowej i Wschodniej w okresie poprzedzającym włączenie w struktury UE.
Rozpoczynając od Polski, której system, z powodu wysokości kapitałów i aktywów banków, dominuje nad systemami innych krajów, przeanalizowano kolejno stan sektora bankowego w Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Analizy dokonano w odniesieniu do bankowości centralnej i polityki pieniężnej, nadzoru bankowego i wprowadzonych w życie regulacji ostrożnościowych, stosowanych systemów rozliczeń oraz systemów gwarantowania depozytów. Podjęto także próbę oceny aktualnego stanu bankowości komercyjnej w poszczególnych krajach, zwracając uwagę m.in. na przemiany własnościowe, udział państwa oraz właścicieli zagranicznych w tych procesach, na procesy konsolidacyjne, a także - na te wybrane elementy oferty bankowej, które świadczą o nowoczesności współczesnego banku komercyjnego. Sformułowane wnioski odnoszą się m.in. do stopnia zbieżności tych systemów z rozwiązaniami unijnymi. W książce wskazano, iż akcesja jest zaledwie początkiem nowej drogi, jednakże wieńczy równocześnie drogę już przebytą, akceptując dokonania okresu transformacji w Europie środkowej i Wschodniej.
Publikacja jest adresowana do pracowników instytucji finansowych, studentów oraz wszystkich, których interesują zmiany zachodzące we współczesnej bankowości.