OPIS
Fragmenty wstępu, Autor
Książka składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy z nich zawiera podstawowe ustalenia teoretyczne dotyczące badań nad systemami partyjnymi. Stanowi on próbę z jednej strony zrekonstruowania głównych założeń w badaniach nad systemami partyjnymi Europy Zachodniej, a z drugiej recypowania kategorii stworzonych na te potrzeby do warunków Europy Środkowo-Wschodniej.
Rozdział drugi to analiza zespołu czynników odpowiedzialnych za zmianę systemu partyjnego na Węgrzech. Wstępem do rozważań nad determinantami zmiany systemu partyjnego na Węgrzech uczyniłem charakterystykę procesu transformacji demokratycznej, stanowiącej kontekst, w którym rodził się i rozwijał ów system. Wszystkie pozostałe determinanty zmiany systemu partyjnego były niejako wpisane w proces transformacji. Kolejno zajmuję się w tym rozdziale determinantami społecznymi, uwzględniając koncepcje podziałów socjopolitycznych oraz charakter zachowań wyborczych, instytucjonalnymi, akcentując szczególna rolę reżimu politycznego oraz systemu wyborczego, a także behawioralnymi, których istota sprowadza się do strategii przyjmowanych przez partie polityczne.
W rozdziale trzecim dokonuję analizy ewolucji systemu partyjnego na Węgrzech, odwołując się do ustaleń poczynionych w dwóch poprzednich rozdziałach. W Rozważaniach tych opieram się na metodach ilościowych (m.in. indeks efektywnej liczby partii Laakso i Taagepera) oraz jakościowych. Stosując obie metody, staram się uchwycić dynamikę interesującego mnie systemu partyjnego. Z powodu obserwowanych zmian zachodzących w ramach tegoż systemu, przedstawiam proces jego kształtowania jako zjawisko wieloetapowe.