OPIS
Ze wstępu
Czytelnikom chcemy dać możliwość bezpośredniego kontaktu z tekstem i jego krytycznego osądu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że każda prezentacja podręcznikowa zawiera pewną, często niezamierzoną, interpretację. Dodatkową motywację stanowił fakt, iż mimo istnienia pokaźnej liczby monografii i artykułów poświęconych poszczególnym autorom i okresom rozwoju polskiej myśli politycznej, to daje się odczuć brak dostatecznej liczby przekazów źródłowych niezbędnych do podejmowania samodzielnych studiów.
Dążąc do czytelnego dla odbiorcy układu, zdecydowaliśmy się na przyjęcie konstrukcji chronologicznej. W wyborze autorów kierowaliśmy się zasadą maksymalnej reprezentatywności, starając się przedstawić jak najszerszą panoramę koncepcji charakterystycznych dla każdej z epok. Różnice w objętości poszczególnych tekstów podyktowane są wyłącznie pragnieniem przedstawienia najbardziej charakterystycznego dla danego autora fragmentu wypowiedzi. Przy czym oprócz twórców, których nazwiska znajdują się we wszystkich podręcznikach, prezentujemy koncepcje osób mniej znanych, ale poruszających ważne kwestie społeczne i polityczne.
Każdy z prezentowanych fragmentów poprzedzony został krótką notą biograficzną oraz wskazówkami bibliograficznymi. Aparat krytyczny ograniczono do niezbędnego minimum. Czytelnicy bardziej zainteresowani kwestiami tekstologicznymi mogą skorzystać z krytycznej edycji źródeł wskazanych we wstępie do każdego cytowanego dokumentu. Natomiast wszelkie opuszczenia zaznaczono zapisem [...].