OPIS
Prawo wyborcze jest dziedziną prawa konstytucyjnego, które w ostatnim czasie cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko przedstawicieli nauki prawa konstytucyjnego, lecz również polityków i sporej części opinii publicznej. Stąd też podejmowanie kolejnych tematów badawczych w tym obszarze wiedzy ma szanse spotkać się ze sporym zainteresowaniem wymienionych podmiotów. Na podkreślenie zasługuje w szczególności fakt, iż na wielu wydziałach prawa wykładane są te zagadnienia w ramach wykładów monograficznych i kierunkowych. Czego przykładem są choćby Uniwersytety Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Łódzki i Rzeszowski. Wykłady takie spotyka się także na wydziałach politologicznych uczelni państwowych i prywatnych, co potwierdzają również doświadczenia autora tych słów. Okoliczności te pozwalają sadzić, że kolejna praca poświęcona zagadnieniom prawa wyborczego, znajdzie także nabywców wśród studentów tych kierunków studiów.
Celem projektowanej pracy jest przedstawienie modeli systemów wyborczych na urząd prezydenta funkcjonujących w Europie. Brak prac w Polsce, z tej dziedziny, poświęconych państwom europejskim wprowadza dodatkowe walory poznawcze.
Przyjęta przez nas koncepcja pracy pozwalała na wszechstronne zaprezentowanie podstawowych systemów wyborczych stosowanych w Europie w wyborach na urząd prezydenta. Może być w tej mierze doskonałym materiałem dla studentów i wykładowców uzupełniającym ich wiedzę na ten temat. Równocześnie poprzez odpowiedni dobór przedstawionych państw wnosić wiele nowego nie tylko do wiedzy na temat prawa wyborczego lecz również systemu politycznego i ustrojowego państw europejskich, nie będących jak dotąd szczególnym przedmiotem zainteresowania polskiego prawa konstytucyjnego.