OPIS
O astmie wciąż nie wiemy wiele, dokładnie nie znamy ani jej etiologii, ani sposobów leczenia. Książka Katarzyny Schier w bardzo rzetelny sposób przybliża nam mechanizmy psychiczne związane z powstawaniem oraz przebiegiem astmy oskrzelowej, opierając się głównie na psychoanalitycznej teorii zaburzeń psychicznych oraz na współczesnych teoriach więzi psychicznej, teorii regulacji emocji i teorii traumy. Autorka przedstawia unikalne badania dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz osób dorosłych chorujących na astmę. Obok badań empirycznych, znajdziemy tu również studia przypadków. Monografia napisana jest przystępnym językiem, a na końcu zamieszczony jest mały słownik terminów psychoanalitycznych.
Praca ta jest szczególnie cennym i kompetentnym przedstawieniem obrazu życia psychicznego osób chorych na astmę.
"Autorka wykazała się wiedzą teoretyczną, którą w wyważony sposób połączyła z wynikami badań empirycznych. Powstał dzięki temu pełny i wszechstronny opis psychiki osób chorujących na astmę, nie zawężony wyłącznie do jednego kontekstu teoretycznego. (...)
Monografia ta nie jest jedynie zbiorem rozważań teoretycznych, ale zawiera odniesienia do procesu leczenia i udziału w nim oddziaływań psychologicznych, tak ważnych z punktu widzenia ludzi cierpiących na to schorzenie".
z recenzji wydawniczej prof. dr hab. n. med. Ireny Namysłowskiej