OPIS
Ustawa z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne jest podstawowym aktem prawnym regulującym działalność telekomunikacyjną. Działalność ta polega na świadczeniu usług telekomunikacyjnych, dostarczeniu sieci telekomunikacyjnych lub udogodnień towarzyszących. Ustawa przejęła zasadniczą część unormowań prawnych Unii Europejskiej w tym zakresie.
W drugim wydaniu Komentarza uwzględniono zmiany ustawy – Prawo telekomunikacyjne wprowadzone trzynastoma ustawami zmieniającymi. Najbardziej znaczące dotyczą organu regulacyjnego. Kompetencje Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostały przejęte przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty zaś uległ likwidacji. Inne znaczące zmiany dotyczą procedury przetargu i konkursu stosowanych przy przydzielaniu częstotliwości. Istotne zmiany wynikają także z ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o kompatybilności elektromagnetycznej.
Autor szczegółowo omawia uregulowania ustawy, nawiązując do norm prawa wspólnotowego oraz licznych polskich aktów prawnych związanych z problematyką prawa telekomunikacyjnego. Omawia również orzecznictwo i rozważania doktryny w tym zakresie.
Komentarz adresowany jest do przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prawników zatrudnionych w tym sektorze i świadczących w nim usługi oraz do wszystkich, którzy są zainteresowani tą dziedziną życia gospodarczego.
Autor jest doktorem nauk prawnych i radcą prawnym, specjalizującym się w prawie telekomunikacyjnym, prawie mediów oraz ochronie danych osobowych.