OPIS
Atlas turystyczny ŚLĄSK to bogato ilustrowany mapami i planami miast przewodnik dla zmotoryzowanych z serii POLSKA NIEZWYKŁA. Taka nazwa serii jest zobowiązująca. Zachęcamy do poznawania miejsc, obiektów i wydarzeń o niecodziennym klimacie, czasem zapomnianych lub wręcz w ogóle nieznanych. Prezentujemy również popularne zabytki i historie, ale staramy się odkrywać ich tajemnice i sekrety.
Przewodnik podzielono na trzy części.
- część główna ? ŚLĄSK ? zawiera hasła oraz mapy samochodowe w skali 1:250 000, które ułatwią odnalezienie i dojazd do prezentowanych obiektów. W tym rozdziale znajdują się też szczegółowe mapy najciekawszych miejsc, propozycje wycieczek, plany miast oraz wiele innych informacji przydatnych dla turysty.
- część zatytułowana ATRAKCJE TURYSTYCZNE POLSKI zawiera siedem map ze zdjęciami prezentującymi najważniejsze, często powszechnie znane i odwiedzane miejsca oraz obiekty.
- na końcu przewodnika znajduje się MAPĘ POLSKI w skali 1:750 000, która pozwoli zaplanować dojazd z dowolnego zakątka kraju na Śląsk.
Atlas zawiera:
? 391 opisów miejsc niezwykłych
? 451 ilustracji
? Proponuje wędrówki po najbardziej niezwykłych zakątkach niemal całego Dolnego Śląska oraz po wschodniej części Śląska Górnego, zwłaszcza po ziemi opolskiej.
? Przedstawia tereny o niezwykle bogatej historii tworzonej m.in. przez Piastów Śląskich, Czechów, Austriaków, Prusaków, a po II wojnie światowej Polaków.
? Przybliża, pamiątki po III Rzeszy ? tajemnicze podziemia i obiekty kompleksu ?Riese? będące magnesem dla turystów, ale też wspomina o do niedawna tajnych sowieckich miastach-koszarach.
? Pokazuje wspaniałą przyrodę prezentowanego regionu: górskich szlakach, wielkich lasach Borów Dolnośląskich czy prawdziwym ptasim raju ? Stawach Milickich. Opisuje, że masowy ruch turystyczny w Sudetach narodził się już pod koniec XVIII w! gdy w Tatrach jeszcze w ogóle o tym nie myślano. Tu, pierwszy na świecie przewodnik turystyczny, Franz Pabel prowadził gości z Karłowa na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Po wykonanych wtedy kamiennych stopniach do dziś wspinają się turyści. i wiele innych opisów niezwykłych miejsc?.