OPIS
Antologia poświęcona najważniejszym zagadnieniom administracji publicznej.
Część pierwsza przedstawia najważniejsze wyzwania i zagrożenia związane z funkcjonowaniem państwa i administracji publicznej w dobie integracji europejskiej.
W części drugiej przedstawiono problematykę organizacji i zarządzania w administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem jakości (skuteczności i sprawności) jej działania.
Część trzecia poświęcona jest zagadnieniom służby cywilnej, profesji urzędniczej, jej specyfice i napięciom, jakim podlega.
W czwartej części wyznacza etyczne standardy dla administracji publicznej, w odwołaniu do koncepcji etosu pracowniczego, wzorów urzędnika funkcjonujących w Polsce oraz brytyjskich doświadczeń.
Zespół autorski tworzą:
Jolanta Arcimowicz, Dobrochna Bach-Golecka, Adam Barbasiewicz, Tadeusz Buchacz, Jacek Czaputowicz, Dagmar Długosz, Artur Górski, Tomasz Grzegorz Grosse, Hubert Izdebski, Antonii Z. Kamiński, Marek Kosewski, Barbara Kudrycka, Michał Kulesza, Jacek Kurczewski, Alex Matheson, Sławomir Najnigier, Artur Nowak-Far, Józef Płoskonka, Grzegorz Rydlewski, Allen Schick, Krzysztof Szczerski, Anna M. Śledzińska, Sławomir Wysocki.
Dzisiaj widoczne jest to, czego nie dostrzegano w czasie pierwszej generacji reform, że administracja, pomimo swojej wielkości i złożoności, pozostaje odrębną całością, powiązaną z zakorzenionymi w polityczno-administracyjnej kulturze procesami, takimi jak kształtowanie polityki, tworzenie budżetu czy zarządzanie służbą cywilną. Reforma jednego z tych elementów wpływa na pozostałe. Potrzebne jest zatem spojrzenie całościowe [...].