OPIS
Oto opowieść o świecie, który kiedyś być może zmartwychwstanie...
Dzisiejszy Mars jest pustynną planetą, którą spowija bardzo rzadka atmosfera. Na powierzchni Marsa, której temperatura waha się w granicach -120°C - 0°C, nie płyną rzeki, nic też nie wskazuje na to, że kiedykolwiek istniało tam życie.
Mars, który jest sąsiadem Ziemi, zawsze silnie oddziaływał na wyobraźnię jej mieszkańców. Amerykański astronom Percivall Lowell był przekonany, że odkrył na powierzchni Czerwonej Planety kanały. Herbert G. Wells opisał w swej powieści inwazję Marsjan na Ziemię, Orson Welles zrealizował o tym słuchowisko, które wywołało panikę wśród radiosłuchaczy.
Dla pisarzy science-fiction Mars zawsze był jednym z najważniejszych miejsc we Wszechświecie.
W Śniegach Olimpu Arthur C. Clarke pokazuje, wykorzystując nowoczesny program komputerowy, w jaki sposób będzie się zmieniała powierzchnia Marsa w miarę gęstnienia atmosfery i wzrostu jej temperatury. Zaczynając od Olympus Mons - największej góry w Układzie Słonecznym, będącej stożkiem wulkanu o wysokości 27 km Clarke generuje szczegółowe "zdjęcia", które dokumentują zmiany na powierzchni planety: pojawienie się wody, rozwój roślinności... Snuje też rozważania o podróżach na Marsa, budowie baz dla ziemskich kolonistów.