OPIS
Najbardziej na północ wysunięta część Polskich Kresów rozciągająca się na terenie współczesnej Estonii. W czasach I Rzeczpospolitej tereny dwóch inflanckich województw dorpackiego i parnawskiego. W średniowieczu ziemie stanowiące dominium biskupów ozylskich i Zakonu Kawalerów Mieczowych, z największą twierdzą północnych Inflant Rewalem, obecnie stołecznym Tallinem. Każda z czterech krain zilustrowana szczegółową mapą, w przypadku Tallina planem miasta – ułatwiającymi orientację w terenie i precyzyjną lokalizację.
Ponad 100 miejscowości bogato zilustrowanych autorską fotografią (700 zdjęć!), w tym około pół tysiąca historycznych obiektów – ze szczegółowym opisem tych, które cechują związki z polskim dziedzictwem kulturowym sięgającym czasów I i II Rzeczypospolitej oraz współczesności.
Średniowieczne warownie rycerzy Zakonu Kawalerów Mieczowych, biskupie zamki i rezydencje, pałace i ogrody książęce, szlacheckie dwory i ziemiańskie majątki, tallińska starówka, polskie świątynie i nekropolie. Piękne krajobrazy wysp i bałtyckiego wybrzeża oraz parki narodowe Lahemaa, Soomaa, Karula i Matsalu.
Miejsca emigracji i nauki słynnych rodaków w czasach braku polskiej państwowości. Symbole dyplomatycznej przyjaźni polsko-estońskiej w osobach gen. Johana Laidonera i jego żony Marii Kruszewskiej.
Przewodnik opisuje:
– krainy geograficzne i historyczne rozciągające się na terenie współczesnej Estonii, szczególnie związane z polskim dziedzictwem kulturowym sięgającym czasów I i II Rzeczpospolitej;
– ponad 100 miejscowości, średniowieczne warownie rycerzy Zakonu Kawalerów Mieczowych, biskupie zamki i rezydencje, pałace i ogrody książęce, szlacheckie dwory i ziemiańskie majątki, tallińska starówka, polskie świątynie i nekropolie;
– wszystko zilustrowane autorską fotografią – ponad 700 kolorowych zdjęć.
Mirek Osip-Pokrywka podróżuje po świecie i publikuje materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wydał (także z żoną) kilkanaście przewodników turystycznych i albumów fotograficznych. Za ostanie swoje dzieło, dwutomowy Leksykon Zabytków Architektury Kresów Wschodnich, podczas Warszawskich Targów Książki w 2018 r. otrzymał Nagrodę Magellana w kategorii Wydarzenie Roku.