Upadek Jak straciliśmy I Rzeczpospolitą.

OSZCZĘDZASZ 18,00 ZŁ

okładka

Upadek Jak straciliśmy I Rzeczpospolitą.

30% taniej
Inpost Paczkomaty 24/712,99 zł
Kurier Inpost12,99 zł
Kurier FedEx13,99 zł
Odbiór osobisty0 zł

Przy płatności za pobraniem do ceny wysyłki należy doliczyć5,00 zł

Wysyłka zagraniczna

Dostępność: 1-2 dni robocze

OPIS

W roku 1618 I Rzeczpospolita szlachecka Obojga Narodów osiągnęła szczyt swej potęgi. Jej terytorium zajmowało ponad milion kilometrów kwadratowych, rozciągało się miedzy dwoma morzami i było istnym tyglem kulturowym. Do końca XVIII wieku ten kolos całkowicie znikł z mapy Europy. Znikła nie tylko pamięć o Rzeczypospolitej, ale nawet jej nazwa.
Jak doszło do tego, że tak wielkie, dumne i potężne państwo przestało istnieć?
Oto opowieść o tym, jak Rzeczpospolita zadziwiająca świat swoimi wolnościami, kulturą i potęgą, sławna z wielkich królów, nieustraszonych hetmanów i skrzydlatych husarzy - została roztrwoniona przez swoich dumnych Obywateli.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:130x200 mm
  • Liczba stron:480
  • Oprawa:twarda
  • ISBN-13:9788383750057
  • Data wydania:28 luty 2025
  • Numer katalogowy:639518

RECENZJEjak działają recenzje?

:)

Upadek Pierwszej Rzeczypospolitej w świetle analizy Jacka Komudy Jacek Komuda, znany popularyzator historii Polski, podejmuje się trudnego zadania analizy przyczyn upadku potężnego państwa, które przez wieki odgrywało kluczową rolę w Europie Środkowo-Wschodniej. Autor nie ogranicza się jedynie do przedstawienia faktów historycznych, lecz wnikliwie bada mechanizmy, które doprowadziły do rozkładu Rzeczypospolitej. Przyznam, że gdyby lekcje historii wyglądały w ten sposób, byłyby znacznie ciekawsze. Uważam, że tę książkę powinien znać każdy Polak. To także doskonały przykład na to, że historia lubi się powtarzać. To, co kiedyś przyczyniło się do upadku, ma miejsce w XXI wieku.. Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób, serdecznie zapraszam do lektury. Komuda zwraca uwagę na szereg czynników, które przyczyniły się do upadku państwa. Jednym z kluczowych elementów analizy jest system polityczny Rzeczypospolitej, oparty na demokracji szlacheckiej. Choć na początku dawał on szlachcie poczucie wolności i uczestnictwa w życiu publicznym, z czasem doprowadził do anarchii i paraliżu władzy centralnej. Liberum veto, rokosze oraz sejmy zrywane przez posłów stały się symbolami słabości państwa. Autor podkreśla również rolę magnaterii, która dążyła do powiększenia swoich wpływów i bogactwa, często kosztem interesów państwa. Magnaci, dysponując ogromnymi majątkami i prywatnymi armiami, prowadzili własną politykę, nie licząc się z królem ani sejmem. Ich egoizm i brak odpowiedzialności za losy kraju przyczyniły się do osłabienia Rzeczypospolitej. Komuda nie pomija także czynników zewnętrznych, które miały wpływ na upadek państwa. Rosja, Prusy i Austria, dążąc do powiększenia swoich terytoriów, prowadziły agresywną politykę wobec Rzeczypospolitej. Wojny z sąsiadami oraz wewnętrzne konflikty osłabiły państwo i ułatwiły zaborcom realizację ich planów. Autor zwraca również uwagę na kondycję społeczeństwa polskiego w XVIII wieku. Upadek moralny szlachty, brak patriotyzmu oraz skłonność do prywaty były jednymi z przyczyn upadku I Rzeczypospolitej. Komuda stawia tezę, że upadek Rzeczypospolitej był procesem długotrwałym i złożonym, a nie wynikiem jednego wydarzenia. Był on konsekwencją wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Książka Jacka Komudy jest cennym źródłem wiedzy o przyczynach upadku Pierwszej Rzeczypospolitej. Autor w przystępny sposób przedstawia skomplikowane procesy historyczne, analizując je z różnych perspektyw. Jego praca pozwala zrozumieć, jak doszło do tego, że potężne państwo zniknęło z mapy Europy.

Autor: book_matua Data: 03.04.2025

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2025 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2025 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher