OPIS
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, mistrz polskiej literatury międzywojennej,
w swoich dwóch tomach powieści o doktorze Murku „Dr. Murek zredukowany” i „Drugie życie doktora Murka”, wydanych w jednym tomie, tworzy poruszający obraz dramatycznych wyborów moralnych i walki człowieka z przeciwnościami losu. Obie powieści łączy nie tylko wnikliwa analiza psychologiczna, lecz także uniwersalny przekaz dotyczący ludzkich słabości, marzeń i wartości.
„Dr. Murek zredukowany” rozpoczyna historię bohatera, ukazując, jak jedno zdarzenie w życiu – utrata pracy – może diametralnie zmienić losy człowieka. Murek, dawniej szanowany urzędnik, wkracza na drogę deprawacji, by znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Dołęga-Mostowicz, mistrz narracji, doskonale portretuje realia społeczno-polityczne Polski międzywojennej, nadając fabule głęboką autentyczność.
„Drugie życie doktora Murka” jest kontynuacją losów głównego bohatera, ukazując jego przemianę w świecie pełnym intryg, walki o przetrwanie
i ukrytych intencji. To powieść, która podkreśla nie tylko psychologiczną głębię postaci, ale także trudne realia społeczne, z jakimi bohater musi się zmierzyć. Dr Murek, targany wątpliwościami moralnymi, staje się symbolem walki człowieka z samym sobą i otaczającym go światem.
Styl autora łączy prostotę języka z literacką finezją. Znakomicie oddaje dramatyzm sytuacji, prowadząc czytelnika przez meandry emocji bohaterów
ukazując ich najskrytsze motywacje. Obie książki są literackim arcydziełem, które nie tylko wciąga czytelnika swoją fabułą, ale również skłania do refleksji nad ludzką naturą i moralnością.
Autor: Tadeusz Dołęga-Mostowicz urodził się 23 września 1900 roku w Głębokiem. Należy do najbardziej poczytnych polskich pisarzy okresu międzywojennego.Popularność przyniosły mu takie powieści jak Kariera Nikodema Dyzmy, Znachor, Doktor Murek czy Pamiętnik pani Hanki, Prokurator Alicja Horn. Pisarz zmarł w roku 1939 w Kutach.