OPIS
Celem monografii jest przedstawienie ewolucji modeli finansowania kredytów mieszkaniowych w Europie ze szczególnym uwzględnieniem rynków listów zastawnych. W sposób kompleksowy ujęto w niej złożoną problematykę źródeł finansowania banków, które zarządzają znacznymi portfelami kredytów hipotecznych. Podjęta w monografii tematyka jest niezwykle ważna z punktu widzenia perspektyw rozwojowych polskiego sektora bankowego. Rynek listów zastawnych jest w Polsce bowiem bardzo słabo rozwinięty i nie pobudza bezpiecznego rozwoju kredytów mieszkaniowych. Tymczasem w krajach zachodnioeuropejskich jest on ważnym elementem rynku. Listy zastawne sprzyjają stabilności finansowej i ograniczają ryzyko niedopasowania terminowego. Mogą też jednak negatywnie wpłynąć na koszt finansowania banków.
W pierwszym rozdziale książki przedstawiono rolę kredytu mieszkaniowego we współczesnej ekonomii, również w ujęciu retrospektywnym. W drugim rozdziale pracy scharakteryzowano rynek kredytów mieszkaniowych w Europie i wybrane czynniki jego rozwoju. Trzeci rozdział dotyczy modeli i źródeł finansowania rozwoju kredytów mieszkaniowych. W czwartym rozdziale przedstawiono wyniki badań porównawczych europejskich rynków listów zastawnych. W ostatnim rozdziale książki przedstawiono polski model finansowania kredytów mieszkaniowych i kierunki jego rozwoju.
„(...) Czytelnik otrzymuje utwór, który zręcznie prowadzi go przez meandry ewolucji i współczesnego rozwoju różnych modeli finansowania potrzeb mieszkaniowych i przez różnych pośredników finansowych. Jednak szczególnie cennym walorem książki jest bogate i jak najbardziej aktualne studium ważnego (w Polsce stosunkowo słabo znanego i rozpoznanego) segmentu rynku finansowania mieszkalnictwa, jakim jest rynek listów zastawnych".
Prof. dr hab. Dorota Korenik, fragment recenzji
„(...) niezbędna lektura dla osób interesujących się rynkiem nieruchomości, bankowością lub zielonymi finansami. Ta monografia stanowi klucz do zrozumienia przyszłości kredytów mieszkaniowych w Europie. Autorzy nie tylko wyjaśniają mechanizmy finansowania, ale także pokazują, jakie wyzwania i szanse czekają polską bankowość hipoteczną. Przedstawione innowacyjne podejście do zielonych instrumentów finansowych otwiera nowe perspektywy dla inwestorów i instytucji finansowych. To kompleksowe opracowanie, które może służyć zarówno praktykom finansowym, jak i akademikom. Opracowanie to łączy rzetelne badania z praktycznymi rekomendacjami, oferując gotowe rozwiązania dla sektora bankowego. To lektura inspirująca nie tylko do myślenia o przyszłości rynku hipotecznego, ale dająca narzędzia do działania".
Prof. dr hab. Anna Szelągowska, fragment recenzji