OPIS
SZEPTY HOTELOWYCH KORYTARZY Ilony Chojnackiej to kolejny tomik poetycki tej niezwykle wrażliwej autorki, a drugi wydany w Wydawnictwie Astrum. W zawartych w nim wierszach autorka przenosi nas w świat tęsknoty za tym co minione, co było i nadal jest piękne.
Wyrazem tej nostalgii jest między innymi wiersz Za płotami:
Gdzie ten świat za płotami?
Teraz chodzimy ulicami…
Gdzie tamte lata młode, codziennie w spokój ubrane
Cisza w nas była i szczęście…
Za drewnianymi płotami czekała zawsze radość
Wszyscy o siebie się troszczyliśmy
Jabłkiem jednym i słodkimi poziomkami się dzieliliśmy
A wszystko wtedy przepięknie pachniało
Jabłka choć były jeszcze niedojrzałe…
Kwaśne czasami, to wykwintnie nam smakowały
Młodość jest piękna, bo otwiera bez pośpiechu
Wszystkie po drodze zamknięte bramy
Pozwalała nam codziennie marzyć…
Swoją nostalgię poetka traktuje jako sposób odniesienia zarówno do ogólnego, jak i szczegółowego zainteresowania przeszłością i przeszłymi wydarzeniami. Nadaje jej pewną osobowość, wraca myślami do przeszłości i często za nią tęskni. Wiele wierszy nasyconych jest nostalgicznymi obrazami, czasem jej młodości, zapachu domu i obecności bliskich. Wierzy, że przeszłość rzutuje na jej życie dzisiaj i na zawsze. Ważne miejsce w tym tomiku zajmują też wiersze dotyczące współcześnie dziejących się wydarzeń. W nich autorka podkreśla swój stosunek do toczącej się krwawej wojny i szuka odpowiedzi na nurtujące pytanie: dlaczego? Z wielu jej wierszy przebija smutek i żal, nuta niemożliwego. Tym niemniej nie załamuje się tym. Ukojenie i radość odnajduje w miłości do natury i oddaje jej piękno w swoich wierszach, które skłaniają do uśmiechu, ale i do zadumy.
Zapraszam do lektury!
O Autorce: Ilona Chojnacka
Urodzona w Wolsztynie, obecnie mieszkanka Grodziska Wielkopolskiego. Największą jej pasją są podróże. Kocha Tatry, tam mogłaby spędzać każdą wolną chwilę. Poza tym jest miłośniczką zwierząt, uwielbia gotować, w szczególności dla swoich bliskich. Wieczory umila sobie dobrą książką. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje muzyka klasyczna. Pisanie wierszy zaczęła w wieku 10 lat, przez wiele lat pisała do przysłowiowej szuflady. Jej debiut wydawniczy przypada na maj 2019, wtedy to ukazał się tomik „Krwawy księżyc miłości”. W 2020 wydała tomik „Gondola na tęczy”. W roku 2021 tomik „Anielska bałabajka”. We współpracy w Wydawnictwem ASTRUM roku 2022 wydała w tomik „Warkocze splecionych wspomnień” w wydawnictwie ASTRUM oraz aktywnie uczestniczy w wielu antologiach dla dorosłych i dla dzieci.
Jej wiersze ukazały się w antologiach: ,,Zanim zabierze nas wiatr” (ed. 10 i 11); ,, Wiersze sercem pisane”(ed. 19, 20 i 21); ,,Miłość niejedno ma imię” (ed. 6); „Wiersze dla dzieci” (ed. 15 i 16 i 17); ,, Kocham Cię Polsko” (ed.2). Pisze o sobie: Pisanie jest moją pasją. W planach mam napisanie książki z elementami autobiografii, tomów wierszy dla dzieci i dorosłych, oraz chciałabym uczestniczyć w kolejnych antologiach poetyckich.
Stron 116, oprawa miękka, format A5.