OPIS
Podręcznik Rehabilitacja kliniczna powstał z pasji do rehabilitacji i jest odpowiedzią na potrzeby środowiska lekarzy, zarówno tych zajmujących się rehabilitacją na co dzień, jak i tych, którzy swoją przygodę z rehabilitacją dopiero zaczynają.
Warto zauważyć, że w ostatnich latach dokonał się nie tylko fascynujący postęp w diagnostyce i terapii w poszczególnych obszarach medycyny, ale zwiększyło się także zapotrzebowanie na kompleksową, nowoczesną rehabilitację, dającą szansę nie tylko na pełne wyleczenie choroby, ale także na eliminację jej następstw.
Autorzy książki i Zespół Redakcyjny stworzyli podręcznik, w którym dzielą się wiedzą na temat najnowszych osiągnięć w badaniach i praktyce klinicznej, dotyczących procesu rehabilitacji w najczęściej występujących zespołach chorobowych.
Główną część tomu I podręcznika stanowią rozdziały poświęcone rehabilitacji osób z chorobami układu nerwowego, po urazach czaszkowo-mózgowych, po urazach rdzenia kręgowego, z chorobami serca i naczyń, układu oddechowego, reumatycznymi i metabolicznymi kości. Obszernie omówione zostały także zagadnienia rehabilitacji osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, z chorobami kręgosłupa, z chorobami psychicznymi, z zaburzeniami narządów zmysłów, czy problemy rehabilitacji w zespole wieloobjawowego bólu miejscowego. Odnajdziecie tu także informacje dotyczące zagadnień ogólnych rehabilitacji klinicznej, terapii zajęciowej czy podstaw rehabilitacji społecznej.
Wierzę, że ten podręcznik wypełni istniejącą lukę i ułatwi naukę tak szerokiej i pięknej dziedziny medycyny, jaką jest rehabilitacja medyczna. Zachęcam Państwa do korzystania z tej książki jako narzędzia, które nie tylko wzbogaci Państwa wiedzę specjalistyczną, ale także zapewni dostarczanie opieki rehabilitacyjnej na najwyższym poziomie i będzie pomocny w codziennej pracy w gabinecie, poradni czy na oddziale.
dr hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz
z Przedmowy