OPIS
Niniejszy tom, jako kontynuacja sesji zatytułowanej „Szczątki, resztki, przyległości. Poetyka odrzucenia” zainspirowanej życiową aktywnością i twórczością Artura Karpa i jemu dedykowanej, rodził się z intencją stworzenia tego rodzaju monografii zbiorowej. Autorzy chcieli zaprezentować w niej różnorodne dziedziny zainteresowania, Artura Karpa, umożliwiając mu jednocześnie (a raczej wymuszając na nim w wielkim trudzie i pocie) wypowiedzenie się również na jeden z typowych dla niego tematów, ale przy tym stworzyć książkę skonstruowaną wokół zagadnień jednoznacznie kojarzących się, z charakterem dociekań intelektualnych Artura Karpa.
Wszystkie prace w tomie odnoszą się w jakiejś formie do tego, co zwykle niechciane, omijane, zagłuszane, odrzucane, zapomniane, a co jednak jest, pozostało, trwa, znaczy. O trudnych relacjach międzyreligijnych przeczytamy w rozmaitych kontekstach, a to jako o konfliktach bramińsko-buddyjskich, a to o kontrowersjach między Północą i Południem Indii, a to o pełnych przemocy dziejach stosunków hindusko-muzułmańskich i ich długofalowych skutkach, politycznych i językowych.
W wielu pracach natrafimy na kwestię pozycji kobiet, w wielu pojawiają się „niedotykalni”, społeczne „wyrzutki”, grupy z różnych powodów wykluczane i odrzucane. O pocie i aspektach ludzkiej fizyczności dowiemy się w kontekście erotyki, polityki państwowej, ale i wedyjskiej kosmogonii. Sieci szczątek, resztek, przyległości łączą nam tom tematycznie w jedną całość.