OPIS
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak. Przeplatają się w niej losy ludzi mądrych i odważnych z losami zrezygnowanych, ale Autor wyraźnie stwierdza, że ci ostatni nigdy nie mieli racji, czego dowodzi historia. Dlatego właśnie wszelka władza o cechach targowickich i zaborczych zwalczała historię, minimalizowała jej znaczenie, rugowała ją ze szkół. Aby nie była nauczycielką życia, aby Polak tym samym był zawsze mądry po szkodzie.
Autor zwalcza zniechęcenie, które czasem pojawia się w narodzie i może być obecne także dziś. Pisze tak: „Odpowiedzią na poczucie beznadziejności musi być najpierw odwaga: odwaga czynu, powstania, walki. Taka, na jaką zdobyli się na przykład konfederaci barscy i kolejni ich naśladowcy, powstańcy Kościuszki, podchorążowie listopada roku 1830, powstańcy stycznia roku 1863, aż do tych dzielnych ludzi, którzy rzucili wyzwanie sowieckiemu molochowi i z natchnieniem św. Jana Pawła II uruchomili solidarnościową lawinę”.
Prof. Nowak podkreśla także potrzebę odwagi myślenia. Budzi ducha i porusza sumienia, wszystko to w 23 pięknie ilustrowanych opowieściach o przełomowych momentach naszej historii, kiedy ważyły się losy narodu i państwa – bo choć zdarzało się, iż państwo upadało, to naród nigdy. Jest to szczególnie ważna lekcja i dziś, kiedy niestety obserwujemy, że wróciła do łask polityka wstydu – wstydu za swoje dzieje. Stąd jakże znamienny tytuł tej książki, „Naród niepokonany”, jest odpowiedzią i antidotum na tę odradzającą się, bardzo szkodliwą postawę niechęci do własnej historii. Albowiem wiele z tego, przed czym prof. Nowak przestrzegał w przeszłości, dziś stało się już rzeczywistością.
Książkę uzupełniają liczne ilustracje, które razem z tekstem tworzą całość przekazu. To wyjątkowa pozycja dla tych wszystkich, którzy starają się zrozumieć otaczający nas świat. I jak zwykle u tego Autora, świetnie się czyta!
Spis treści:
Wstęp: Niezgoda na zniewolenie
CZĘŚĆ 1.
1. Między Barem, Krymem, Kaukazem i kazachskim stepem
2. Rosyjskie imperium a polski ruch narodowy
3. Wiek niewoli: idee i niemożliwości
4. Wizja polityczna Józefa Piłsudskiego
5. Niezaplanowane skutki odgórnej rewolucji, czyli koniec komunizmu
6. Bilans polskiej historii nie jest negatywny
Przypisy
CZĘŚĆ 2.
1. Kiedy w Polsce była demokracja, w Ameryce byli tylko Indianie i bizony
2. Symbole Polski, symbole Europy
3. Nie wszyscy, którzy Polskę zamieszkują, Polskę lubią
4. Trwałość dobrej władzy buduje siłę państwa i dobro wspólnoty
5. Skąd się wzięła Ukraina
6. Źródła zdrady polskości i źródła nadziei
7. Polska przegrywa, gdy przewagę uzyskują liderzy ugodowi
8. Chamstwo i miłość
9. Kresy – historia bez końca
10. Polska niepodległość i liberalny Zachód
11. Polska z podległością nie pogodziła się nigdy i nie pogodzi się teraz
12. Sens i znaczenie polskiej walki na frontach II wojny światowej
CZĘŚĆ 3.
1. Zagubienie pamięci o nas samych prowadzi do katastrofy
2. Pozbawieni tożsamości miotani będziemy przez każdy podmuch ideologii
3. Kłamstwa i oczernianie
4. Polityka historyczna – ale jaka?
5. Tylko chrześcijańska misja wyniesie Polskę do wielkości
Źródła