OPIS
Oddawane do rąk Czytelnika opracowanie stanowi przegląd podstawowych zagadnień prawoznawstwa. Kierowane jest głównie do słuchaczy tych kierunków studiów, na których prowadzone są zajęcia z podstaw prawa, wstępu do prawoznawstwa lub nauki o państwie i prawie.
Książka zawiera syntetyczny wykład podstawowych pojęć prawoznawstwa oraz zasad tworzenia i stosowania prawa. Rozważania teoretyczne uzupełniają liczne przykłady praktyczne, fragmenty tekstów źródłowych i orzeczeń, zestawienia tabelaryczne oraz infografiki, które czynią prezentowane treści bardziej przystępnymi. Opracowanie ukazuje przy tym szeroki historyczny i kulturowy kontekst opisywanych problemów prawnych.
W pracy nad książką Autorom towarzyszyło przekonanie, że prawo stanowi odbicie kultury, w której funkcjonuje jednostka, praktyczny wyraz filozoficznych założeń co do pozycji tej jednostki we wspólnocie, odzwierciedlenie natury i funkcji języka jako narzędzia komunikacji, jak również wyraz zasad sprawiedliwości, na których powinny się opierać relacje międzyludzkie. Dzięki takim założeniom publikacja jest nie tylko użyteczną pomocą dydaktyczną, ale także interesującą lekturą dla każdego, kto pragnie zrozumieć prawo jako zjawisko społeczne, językowe i aksjologiczne.