OPIS
Ta książka pomoże Ci uczyć się na własnych błędach, nie popełniać nowych oraz przestawić się na myślenie w języku angielskim.
Dla wielu osób posługujących się językiem obcym przeszkodą w skutecznej komunikacji jest często strach przed reakcją rozmówcy na popełniane przez nie błędy. A przecież pomyłki są całkowicie naturalnym i niekiedy wręcz nieodzownym etapem utrwalania reguł danego języka oraz nabywania świadomości językowej.
W zależności od kontekstu błędy językowe w większy lub mniejszy sposób wpływają na odbiór wypowiedzi, a co za tym idzie – na skuteczność komunikacji. Kto z nas nie słyszał sformułowań typu in the Internet, I have 17 years, czy many informations w miejsce poprawnych: on the Internet [w internecie], I am 17 years old [Mam siedemnaście lat] i much/a lot of information [dużo informacji].
Bardziej rażące błędy, np. użycie please [proszę]zamiast you’re welcome [proszę bardzo/nie ma za co] czy określenie Walijczyka mianem English zamiast British, mogą jednak zasadniczo wpłynąć na odbiór wypowiedzi, wskazując przy tym na brak kompetencji językowej i/lub wrażliwości międzykulturowej.
Warto pamiętać, że o ile drobne usterki językowe mogą spowodować co najwyżej zdziwienie, rozbawienie, a niekiedy dezaprobatę, o tyle te bardziej rażące potrafią doprowadzić do nieporozumień, wywołać niezamierzony efekt lub zwyczajnie obniżyć wartość merytoryczną wypowiedzi w sytuacjach, w których liczy się precyzja i dokładność.
Niniejsza książka prezentuje szereg popularnych błędów w języku mówionym, popełnianych zwykle przez osoby posługujące się językiem angielskim jako obcym, a także wybrane nawyki językowe typowe dla natywnych użytkowników – wraz z krótkimi wyjaśnieniami. Zbiór ten opracowano na podstawie obserwacji, analiz wypowiedzi, wywiadów i ankiet. Mimo iż prezentuje on zaledwie niewielki wycinek szerokiego spektrum angielskiej gramatyki i leksyki, może być przydatnym narzędziem dla osób uczących się języka angielskiego, które chcą uniknąć pułapek językowych lub wyzbyć się niechcianych nawyków.