OPIS
Endometrioza. Koszmar, z którym na co dzień zmagają się miliony kobiet na świecie. W Polsce dotyka co dziesiątej z nas. Mimo powszechności występowania choroba ta wciąż uchodzi za tajemniczą. Wiele osób ma na jej temat, delikatnie rzecz ujmując, mgliste pojęcie - świadomość tego, jakie ograniczenia niesie ze sobą endometrioza, przed jakimi wyzwaniami stoją cierpiące na nią kobiety i z jakimi konsekwencjami przychodzi im się mierzyć, jest dalece niewystarczająca.
Książka ta powstała z dwóch powodów. Pierwszy to wypełnienie luki w wiedzy dotyczącej endometriozy. Poradnik stanowi więc swego rodzaju kompendium wiedzy na jej temat. Wyjaśnia dokładnie, czym jest endometrioza, kto na nią choruje, jakie są jej objawy i powikłania, a także jak wygląda rzeczywistość chorujących kobiet. Drugim powodem, dla którego troje autorów podjęło temat, jest pomoc osobom dotkniętym tym przewlekłym schorzeniem - ukazanie im sposobów diagnozowania i leczenia endometriozy, jak również skutecznych form pomocy pozalekarskiej. W tym przeciwzapalnej diety, niezwykle istotnej w łagodzeniu przebiegu choroby.
Anna Paluszak - przez ponad dziesięć lat wykładała psychologię na uniwersytetach: Wrocławskim i Zielonogórskim. Od pięciu lat pracuje jako psychoterapeutka, pozostając w superwizji. Jako psycholog wspiera osoby przed operacją bariatryczną i po przejściu tego zabiegu, a także pacjentki chore na endometriozę. Była pomysłodawczynią i współprowadzącą, wraz z Jackiem Rydlewskim, cyklu rozmów dotyczących problemów w związkach; półgodzinne audycje były nadawane w latach 2016 – 2017 we wrocławskim Akademickim Radiu Luz pod wspólnym tytułem Związki na luzie i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.
Piotr Rubisz - jest specjalistą ginekologii i położnictwa. Od wielu lat zajmuje się zawodowo zaawansowanym leczeniem operacyjnym chorób kobiecych. W praktyce zawodowej szczególną uwagę poświęca endometriozie, chorobie, która dla chirurgów i ginekologów na całym świecie stanowi największe wyzwanie. W 2018 roku wspólnie z drem n. med. Mikołajem Karmowskim i Łukaszem Kotarskim, bazując na wieloletnim doświadczeniu klinicznym i pracy w wielu ośrodkach, stworzył oddział, który zajmuje się zaawansowaną diagnostyką i leczeniem operacyjnym schorzeń miednicy mniejszej. Dziś z dumą mówi, że pracuje w jednym z największych nie tylko w Polsce, ale i w Europie ośrodków zajmujących się kompletowym leczeniem endometriozy.
Dorota Olanin - absolwentka technologii żywności i żywienia człowieka na Wydziale Żywienia Człowieka i Konsumpcji SGGW-AR w Warszawie, a także studiów podyplomowych na kierunku poradnictwo żywieniowe i dietetyczne na tej samej uczelni; na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu ukończyła studia podyplomowe na kierunku żywienie a zdrowie i psychodietetykę. Żywieniem w endometriozie zajmuje się od sześciu lat. W ramach holistycznego podejścia do leczenia współpracuje z lekarzami specjalizującymi się w walce z tą chorobą. W plan leczenia pacjentek wprowadziła nie tylko terapie żywieniowe, ale i celowane probiotykoterapie z naciskiem na indywidualną suplementację. Jej zdaniem niebanalne znaczenie w powstawaniu, rozwoju i terapii endometriozy ma mikrobiom. Członkini World Endometriosis Society, Fundacji Pokonać Endometriozę, na mocy zarządzenia ministra zdrowia bierze udział w pracach Zespołu do spraw Rozwiązań Systemowych Endometriozy.