OPIS
Epidemia tyfusu, która wybuchła w KL Dachau późną jesienią 1944 i trwała do wyzwolenia w dniu 29 kwietnia 1945, zebrała ogromne żniwo śmierci. Zmarło wtedy 17.300 więźniów. Na pomoc umierającym pospieszyli księża-ochotnicy, niosący im oprócz posługi duchowej również opiekę pielęgniarską, a przynajmniej swoją solidarną obecność, by chorzy nie umierali w osamotnieniu, w straszliwych warunkach izolacji tyfusowej. Autorka, po raz pierwszy w literaturze przedmiotu, zestawiła listę owych duchownych obejmującą 35 nazwisk, w większości Polaków. Idąc do baraków „tyfusowych” wiedzieli, że ryzykują życiem. W pełni świadomie się na to godzili. Spośród nich wielu zapłaciło śmiercią za tę posługę.
Prekursorem całej akcji pomocy umierającym na tyfus był ks. Stefan Wincenty Frelichowski, młody kapłan z diecezji chełmińskiej, działacz harcerski w stopniu podharcmistrza, który w wieku 26 lat trafił do obozu koncentracyjnego. Od 1939 roku po 1945 przeszedł przez sześć obozów, wszędzie stając się oparciem dla współwięźniów, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących.
Książkę autorstwa s. Stefanii A. Hayward cechuje obszerna kwerenda źródłowa i szerokie wykorzystanie wielojęzycznych źródeł wspomnieniowych. Uderza również szczegółowość w ujęciu poszczególnych zagadnień, na przykład opisując obyczaj wystawienia zwłok, dość rzadki w Dachau , autorka prezentuje sylwetki wszystkich, którzy tego wyróżnienia dostąpili.
Pozycja niezbędna dla wszystkich zainteresowanych problematyką obozów koncentracyjnych i wyborami moralnymi w sytuacjach ekstremalnych.
Siostra Stefania Anna Hayward urodziła się w Rosji. W wieku dwudziestu lat dokonało się jej nawrócenie na katolicyzm. Po kilku latach, w 1999 roku, zdecydowała się wstąpić do zakonu w Polsce, gdzie zafascynowała się postacią ks. Stefana W. Frelichowskiego, męczennika z Dachau. Od osiemnastu lat próbuje żyć pod jego kierunkiem duchowym. Dzięki niemu doznała osobistej przemiany i znalazła Boga w rzeczywistości obozowej. Na obozy patrzy teraz jak na ziemię świętą, przesiąkniętą krwią męczenników. Obecnie siostra Stefania jest karmelitanką w Dachau. Wielość języków, jakimi się posługuje, i kultur, w których jest zakorzeniona, jest uosobieniem powszechności Kościoła przekraczającego ramy narodowe.
Napisała książkę Błogosławiony Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski a obóz koncentracyjny (3 wydania), przetłumaczyła na rosyjski pracę ks. Henryka Malaka Klechy w obozach śmierci (2 tomy), tłumaczyła też Byrona, Gustawa Morcinka i innych autorów. Przełożyła z niemieckiego na polski i wydała Korespondencję obozową bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.