OPIS
Prezentowana publikacja to krytyczna analiza istoty i zakresu zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w relacji do ich legalności w świetle polskiego prawa. Jest to pierwsza próba kompleksowego opracowania nierozpoznanej dotąd bliżej problematyki prawnej związanej z zabiegami inwazyjnymi mającymi na celu poprawę urody.
W książce omówiony został problem rozgraniczenia zabiegów estetycznych o charakterze małoinwazyjnym od zabiegów inwazyjnych, a także zabiegów estetycznych od leczniczych. Autorka ukazuje różnorodność relacji poszczególnych uczestników całego procesu związanego z przeprowadzaniem ww. zabiegów, zarówno z punktu widzenia motywacji stron, jak i kształtu wzajemnych odpowiedzialności.
Na podstawie badań autorka scharakteryzowała modelowe procedury i zasady obowiązujące w procesie związanym z estetycznymi zabiegami inwazyjnymi, uwzględniając przy tym zarówno wymóg bezpieczeństwa osób poddających się tym zabiegom, jak i podstawy prawne typowych sposobów działania specjalistów je wykonujących.
Równocześnie odpowiada na pytanie o okoliczności formalizowania się zawodów medycznych w obrębie medycyny estetycznej, a także porusza kwestię lansowanej przez media ideologii w kontekście wyzwań współczesnej psychologii społecznej, jakimi są kult młodości oraz brak akceptacji dla starości. Ponadto przedstawiono regulacje prawne omawianych aspektów w innych krajach Europy.
Złożoność zagadnienia zaprezentowano, poruszając tematy:
– zdrowia pacjenta jako dobra nadrzędnego,
– ważności informacji przekazywanych pacjentowi,
– świadomej zgody na zabieg,
– odmienności kompetencji lekarza, kosmetologa oraz kosmetyczki,
– rozgraniczenia zabiegów estetycznych o charakterze małoinwazyjnym od inwazyjnych,
– różnic pomiędzy zabiegami leczniczymi a estetycznymi.
Adresatami monografii są nie tylko lekarze medycyny estetycznej, kosmetolodzy, kosmetyczki czy prawnicy, lecz również wszyscy, którzy tak zawodowo, jak i prywatnie zainteresowani są medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.