OPIS
Prezentowana, trzecia część Zbioru zadań maturalnych koncentruje się tematycznie wokól zagadnień związanych z chemią organiczną (węglowodorami oraz jedno- i wielofunkcyjnymi pochodnymi węglowodorów).
Podobnie jak w części drugiej ostatni rozdział Zbioru to - niepojawiające się wcześniej na egzaminie maturalnym - Zadania z materiałem barwnym. Polecenia sformułowane w tych zadaniach odnoszą się do kolorowych fotografii ilustrujących substancje chemiczne lub przedstawiających przebieg jakiegoś doświadczenia..
Inny typ nieobecnych wcześniej na egzaminie maturalnym z chemii zadań oznaczonych symbolem. Aby rozwiązać problem postawiony w takim zadaniu (za co będzie mozna uzyskać 4 lub 5 punktów) trzeba wykazać się zdolnością łączenia różnych umiejętności.
Zadania w zbiorze oparte są na wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej (zakres rozszerzony), a konstrukcyjnie przypominają te, które można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym z chemii od roku szkolnego 2022/23, opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, oraz w arkuszach maturalnych z ubiegłych lat.
Zadania w zbiorze są skonstruowane tak, aby ich rozwiązanie wymagało m.in. wnioskowania, rozstrzygania, uzasadniania, wykonywania obliczeń, projektowania doświadczeń chemicznych, a także analizy materiałów źródłowych. Bo takie właśnie umiejętności będą sprawdzane na egzaminie maturalnym z chemii.
Do wszystkich zadań dołączone są odpowiedzi.