OPIS
Dwie przełomowe książki, które umożliwią nam lepszą kontrolę nad codziennym funkcjonowaniem. Ujawniają zdumiewające tajniki i oszustwa naszych wspomnień i optymizmu.
„Oszustwa pamięci”
Zapamiętywanie, zapominanie i fałszywe wspomnienia. Dlaczego być może nie jesteś tym, kim myślisz, że jesteś.
Przełomowy bestseller w 20 krajach uhonorowany nagrodą Mądra Książka Roku 2018 – przyznaną przez Uniwersytet Jagielloński, Fundację Euklidesa i redaktorów portalu Mądre Książki.
W „Oszustwach pamięci” dr Julia Shaw, psycholożka sądowa, ekspertka kryminalistyki i światowy autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią, prezentuje zdumiewającą różnorodność sposobów, w jakie nasz mózg może być oszukany.
Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością. To one nas tworzą. Tylko że tak naprawdę dalekie są od dokładnego zapisu przeszłości. Każdy z nas przyzna, że nieraz doświadcza luki w pamięci, na przykład wchodzi do pokoju i natychmiast zapomina, po co, albo nagle nie jest w stanie przypomnieć sobie imienia osoby, którą spotkał dziesiątki razy. A co, jeśli nasza pamięć ma potencjał popełniania znacznie poważniejszych błędów: na granicy czystego zmyślenia i samooszukiwania?
„Nasz stronniczy optymizm”
Dlaczego jesteśmy zaprogramowani tak, by patrzeć na jasną stronę.
Książka stała się głośnym wydarzeniem: „Time” poświęcił jej okładkę i 5 stron!
„Ta książka zgłębia jedno z największych oszustw, do jakich zdolny jest ludzki umysł: stronniczość optymizmu. Bada, kiedy jest ona adaptacyjna, a kiedy destrukcyjna” – pisze dr Tali Sharot – jedna z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych badaczek neuronauki. Wykorzystując wiedzę o mechanizmach działania mózgu szuka sposobów dokonania zmian zachowań na takie, które poprawiają nasz dobrostan.
Dr Tali Sharot w swojej pasjonującej , napisanej w przyjaznym i przystępnym językiem wyjaśnia m.in.:
• Dlaczego nie postrzegamy świata takim, jakim jest naprawdę.
• Jak i dlaczego umysł przekształca przewidywanie w rzeczywistość.
• Jak różnią się mózgi optymistów i pesymistów.
• Dlaczego najgorzej wychodzi nam przewidywanie tego, co może nas uszczęśliwić.
• Uświadamia też, jak optymistyczne złudzenia wpływają na nasze finansowe, zawodowe i emocjonalne decyzje. I że optymizm może być podstawą naszej egzystencji.