OPIS
Niniejsze opracowanie pt. Wybrane zagadnienia z farmakologii dla studentów i lekarzy zostało napisane dla osób, których praca wymaga praktycznej wiedzy o terapeutycznym zastosowaniu leków i skutkach ich oddziaływania na ludzki organizm.
Wiedza o lekach została w niniejszym skrypcie usystematyzowana w oparciu o anatomię człowieka i patofizjologię najczęściej spotykanych jednostek chorobowych. Zawiera krótkie i zwięzłe opisy różnych substancji syntetycznych, jak również pochodzenia naturalnego, w ramach których kolejno omawiane są mechanizmy działania, wskazania i działania niepożądane leków. Uzupełnieniem charakterystyki poszczególnych farmaceutyków są teorie receptorowe, opisy ścieżek sygnalizacyjnych i szlaków metabolicznych, które składają się na molekularny aspekt współczesnej nauki o leku.
Mając na uwadze trudności, jakie sprawia nauka farmakologii, liczę, że niniejsze opracowanie okaże się czytelne i wystarczające do zdania egzaminów zarówno w trakcie studiów medycznych, jak i kształcenia podyplomowego. Mam też nadzieję, że jako podręczne kompendium będzie przydatne w codziennej pracy z pacjentem.
Grzegorz Liczner
Absolwent kierunku lekarskiego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Asystent w Klinice Chorób Wewnętrznych 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie chorób wewnętrznych. Adiunkt w Katedrze Farmakologii i Terapii tamże, w grupie badawczo-dydaktycznej. Stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne uzyskał w 2021 r. na podstawie rozprawy pt.: „Ocena wybranych markerów obrotu kostnego u chorych z chorobą zwyrodnieniową odcinka lędźwiowego kręgosłupa”. Jest autorem i współautorem licznych artykułów w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jego dorobek naukowy obejmuje prace poglądowe, opisy przypadków, rozdziały w monografiach, wystąpienia na konferencjach naukowych. Członek Towarzystwa Internistów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Interesuje się literaturą popularnonaukową, kryminalistyczną i biograficzną. ORCID: 0000-0003-3505-3295.