OPIS
Całkowicie nowe opracowanie odzwierciedlające wielospecjalistyczne podejście do leczenia chorób tętnic i żył obwodowych, które obecnie jest już standardem we wszystkich ośrodkach chirurgii naczyniowej.
Autorzy – specjaliści w dziedzinie chirurgii naczyniowej i dziedzinach pokrewnych, o dużym doświadczeniu klinicznym, wywodzący się z wielu ośrodków klinicznych w Polsce, przygotowali podręcznik zawierający aktualną i wszechstronną wiedzę zakresu rozpoznawania i leczenia chorób tętnic i żył obwodowych.
Publikacja odpowiada obecnym potrzebom szkolenia specjalizacyjnego w zakresie chirurgii naczyniowej. W poszczególnych rozdziałach omówiono zagadnienia z zakresu: epidemiologii, fizjologii, patofizjologii, diagnostyki, wskazań i przeciwwskazań do leczenia operacyjnego, dostępów i techniki operacyjnej oraz wczesnych i odległych wyników leczenia z uwzględnieniem leczenia powikłań.
Przy opisywaniu rodzajów operacji wykonywanych w poszczególnych częściach drzewa naczyniowego szczególny nacisk położono na metody wewnątrznaczyniowe, ponieważ w tym obszarze doszło do największych zmian technicznych i technologicznych zwiększających możliwości operacji. Pozwoliło to na uzyskiwanie wyników porównywalnych z chirurgią klasyczną, a w niektórych przypadkach znacznie lepszych niż po zastosowaniu operacji otwartych. Mimo, że technika większości operacji klasycznych nie zmieniła się w ciągu ostatnich kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat to wskazania do tych zabiegów oraz ich technika zostały szczegółowo przedstawione w odpowiednich rozdziałach.