OPIS
Jednym z podstawowych obowiązków płatników składek jest prawidłowe ustalanie podstawy wymiaru składek na:
? ubezpieczenia społeczne,
? ubezpieczenia zdrowotne,
? fundusze pozaubezpieczeniowe.
Nie jest to łatwe, gdyż są takie świadczenia czy składniki, które zostały wyłączone z tej podstawy – często jednak po spełnieniu określonych warunków. Nie każdy ubezpieczony ma prawo do zwolnień składkowych – większość z nich obowiązuje tylko pracowników, rzadziej zleceniobiorców czy członków rad nadzorczych. Różne są też limity dotyczące podstaw wymiaru składek ZUS. Wpływają one na ich ograniczenie w miesiącu bądź w roku kalendarzowym, co powoduje zaprzestanie naliczania i opłacania składek.
Z publikacji Czytelnik dowie się m.in.:
? Jaką kwotę należy uwzględnić w podstawie składek ZUS z tytułu użytkowania auta służbowego do celów prywatnych
? Jak oskładkować umowę zlecenia w zbiegu z pracą etatową
? W jakiej formie sfinansować pracownikom karnety sportowe, aby ich wartość była wyłączona z oskładkowania
? Jakim składkom ubezpieczeniowym z umowy zlecenia będzie podlegał zleceniobiorca-emeryt, będący osobą współpracującą
Dzięki informacjom zawartym w książce „Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad” płatnicy składek mogą uniknąć dodatkowych kosztów spowodowanych błędami w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek ZUS. Poradnik pomoże im także w zoptymalizowaniu tych kosztów w przypadku zastosowania m.in. limitów, ulg lub wyłączeń składkowych.
Opracowanie jest wsparciem dla osób zajmujących się rozliczeniami płacowymi – kadrowych i księgowych. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.