OPIS
Karty pracy, przeznaczone dla uczniów w wieku 9–16 lat, przygotowują do zmierzenia się z trudnym zagadnieniem przemocy w szkole i w Internecie. Książka została opracowana z myślą o terapii dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz wszystkich tych, którzy nie potrafią poradzić sobie z nękaniem i brakiem akceptacji.
Materiały pozwalają uczniom znaleźć odpowiedzi na pytania:
- W jakich miejscach można spotkać się z przemocą?
- Jak chronić się przed przemocą?
- Jak zareagować w sytuacjach przemocowych?
- Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?
- Jak postąpić, gdy jesteśmy świadkami/ofiarami przemocy?
Podejmowane tematy dotyczą spraw bliskich młodym ludziom, którzy borykają się z agresją w szkole, a ostatnio coraz częściej także z cyberprzemocą. Kolejne karty pracy poświęcone zostały takim zagadnieniom, jak:
- przemoc psychiczna i przemoc fizyczna
- wykluczenie społeczne
- dokuczanie w szkole
- przyczyny i skutki przemocy
- cyberprzemoc
- nękanie w sieci.
Dodatkowo publikacja zawiera:
- dziennik odpowiedniego zachowania oraz reagowania na przemoc – pomoc do wizualnego przedstawienia procesu radzenia sobie ze złością i sytuacjami przemocowymi
- ponad 500 naklejek do wypełnienia dziennika.
Karty mogą być wykorzystane przez pedagogów, nauczycieli oraz terapeutów podczas zajęć indywidualnych, a także grupowych.
Publikacja wchodzi w skład kolekcji „Z relacjami za pan brat” dedykowanej dzieciom i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz z trudnościami w zakresie kompetencji społecznych.
AGNIESZKA KOLANKO – nauczycielka pracująca z dziećmi i młodzieżą ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze spektrum autyzmu, w szkole w Odrzykoniu. Na co dzień także mama dwóch synów z zespołem Aspergera. Sama również zmaga się z tym zaburzeniem. Jej misją jest praca, która ma na celu jak najlepiej przygotować uczniów do funkcjonowania w życiu społecznym, pokonywania wszelkich trudności oraz budowania poczucia własnej wartości.