OPIS
Ostatnie lata w historii Europy możemy nazwać dekadą kryzysów. Należały do nich przede wszystkim kryzys gospodarczy i finansowy, kryzys uchodźczy, kryzys związany z nasileniem tendencji eurosceptycznych, populistycznych i nacjonalistycznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, kryzys związany z pandemią Covid-19. Natomiast rozpoczęta w lutym 2022 r. otwarta agresja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stanowi największe od zakończenia II wojny światowej naruszenie porządku międzynarodowego w Europie.
W niniejszej pracy autor, na podstawie dokumentów dyplomatycznych, analizuje ewolucję stosunków międzynarodowych w Europie po II wojnie światowej. Analiza tychże dokumentów, uwzględniająca wszelkie okoliczności ich powstania, jest podstawowym warunkiem rzetelnych badań stosunków międzynarodowych. Autor często odwołuje się również do syntez dziejów świata, w tym Europy, po II wojnie światowej, które ukazały się w Polsce i poza jej granicami.
W piętnastu blokach tematycznych poruszone tu zostały wybrane zagadnienia z dziedziny stosunków międzynarodowych, które w okresie 1945–2022 w decydującej mierze determinowały sytuację w Europie.
Oddajemy w ręce czytelników, wykładowców, studentów, dziennikarzy oraz wszystkich, którzy interesują się historią stosunków międzynarodowych najświeższe wydanie książki autorstwa prof. dr hab. Stanisława Parzymiesa pt. „Stosunki międzynarodowe w Europie. 1945-2022”. Praca ta została uzupełniona o najważniejsze wydarzenia ostatnich lat, a niektóre karty z najnowszej historii Europy, jak konflikt na Bałkanach, zaprezentowano w sposób kompleksowy.
Prof. dr hab. Stanisław Parzymies (ur. 1938) jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze i dydaktyczne dotyczą historii stosunków międzynarodowych, zagadnień instytucjonalnych, politycznych i obronnych integracji europejskiej oraz prawa dyplomatycznego. Jest autorem, współautorem i redaktorem naukowym wielu książek oraz artykułów naukowych publikowanych w Polsce i za granicą.