OPIS
Szwajcaria ? brzmi jak synonim pięknych krajobrazów. Jak najlepiej doświadczyć tego piękna? Wędrując pieszo od schroniska do schroniska, przebywając całymi dniami z dala od cywilizacyjnego zgiełku i poznając kraj, który oferuje fantastyczne doznania. W niemal każdej dolinie i w każdym regionie bowiem znajdziemy małe i duże atrakcje, od smacznej tradycyjnej kuchni, przez język i styl architektoniczny, po niesamowite formacje górskie.
Przewodnik jest pomyślany tak, by dać podróżnikom jak najwięcej możliwości: od krótkich wypadów weekendowych, przez wielodniowe rodzinne wędrówki, po trasy trekkingowe, długością i charakterem bardziej przypominające te w Nepalu niż w Alpach. Punkt ciężkości jednak został położony na wędrówki, na które trzeba przeznaczyć około tygodnia. Znalazło się tu kilka wielodniowych tras, które z pewnością zajmują wysokie miejsca na liście życzeń każdego miłośnika trekkingu.
Szwajcaria to kraj górzysto-wyżynny, większość jego powierzchni zajmują Alpy ? na obszarze tego europejskiego państwa wznosi się kilkadziesiąt alpejskich szczytów liczących powyżej 4000 m n.p.m.! Dlatego w przewodniku zaprezentowano również propozycje, które są czymś między wymagającą wędrówką a klasycznym alpinizmem. Trasy te wymagają sporego wysokogórskiego doświadczenia, orientacji w terenie i umiejętności technicznych w posługiwaniu się specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym.
Prezentowana publikacja jest trzecim, po Alpach Wschodnich i Alpach Zachodnich, tomem przewodników po wielodniowych alpejskich trasach trekkingowych wydanych przez Bezdroża w serii Trekking & Hiking.
O autorach książki
Ralf Gantzhorn, urodzony w 1964 roku, geolog. Wspinał się od 1983 roku, a fotografował od 1985 roku. Jako mieszkaniec północnych Niemiec nieustannie rozdarty był między zbyt odległymi górami a świeżą morską bryzą. Kompromisem były podróże do Skandynawii, Szkocji i Patagonii. W tej ostatniej spędził 2 lata. Zginął w czerwcu 2020 roku w Alpach Szwajcarskich.
Stephan Hagenbusch - rocznik 1979, urodzony w Nadrenii-Palatynacie, absolwent historii, aktualnie mieszka w Innsbrucku. Od dzieciństwa spędza każdą wolną chwilę w górach – uprawiając wspinaczkę skałkową i wysokogórską, wędrując czy wybierając się na wycieczki skiturowe. Zwłaszcza w Szwajcarii był wielokrotnie – zarówno latem, jak i zimą. Publikuje regularnie w znanych magazynach artykuły na temat podróży i serwisu sprzętu outdoorowego.
Bernd Jung - rocznik 1973, urodzony Badeńczyk, z zapałem uprawia najprzeróżniejsze formy górskiej aktywności: trekking od schroniska do schroniska lub z namiotem, wspinaczkę sportową i wysokogórską, klasyczny alpinizm lub alpejskie wędrówki na mniej znane szczyty. Odkąd zamieszkał w szwajcarskim Thun, ten dyplomowany fizyk uczynił ze swojej pasji do tego rodzaju aktywności i fotografii drugi zawód, publikując regularnie artykuły w rozmaitych magazynach górskich.