OPIS
Gdy u progu dorosłości wybuch wojny nieodwracalnie zmienia wszystko…
Poruszające losy młodych ludzi uwikłanych w splot wojennych zdarzeń. Trudne decyzje i ich konsekwencje.
Młodzieńcze emocje gaszone cierpieniem.
Międzywojenna Polska, różnorodna majątkowo i narodowościowo,
nieświadoma zbliżającego się okrucieństwa.
„Córka szpiega” to opowieść wciągająca, wzruszająca i skłaniająca do refleksji. Jej fabuła osadzona jest w czasie nazistowskiej agresji na Polskę, a główne wątki skupione są wokół zagmatwanych losów młodych ludzi, których przynależność narodowościowa staje się przyczyną podziałów.
Czy można ufać przyjacielowi, który zakłada wrogi, niemiecki mundur? Jak pomóc bliskim pochodzenia żydowskiego, których okrutna ideologia skazuje na śmierć? Czy dziecko może wybaczyć rodzicowi zdradę swojego kraju, a tym samym bliskich i przyjaciół?
Coraz mniej wśród nas ostatnich świadków tamtych wydarzeń, niebawem zabraknie ich całkowicie. Doceńmy więc każdy przekaz, w tym ten na kartach niniejszej książki. Czytajmy, słuchajmy, wyciągajmy wnioski. I nie oceniajmy – bohaterowie tamtych lat to ludzie jak my, niepozbawieni trosk, wad, zmartwień i pokus, ale też pełni empatii i chęci pomocy drugiemu człowiekowi. To niezwykle ważne w dzisiejszych, niespokojnych czasach.
Lekturę książki poleca się szczególnie młodzieży szkolnej – nie tylko jako wciągającą i wzruszającą opowieść o młodości w okrutnym momencie dziejowym, ale także jako inspirację do rozmów podczas lekcji języka polskiego, historii oraz godzin wychowawczych.