OPIS
Bardzo wysoko oceniam wartość merytoryczną książki i zakładam, że winna się ona spotkać z dużym zainteresowaniem czytelników, w szczególności zaś osób parających się zawodowo wykonywaniem zawodów prawniczych, a także posiadających lub uzyskujących wykształcenie prawnicze bądź administracyjne. Szczególnie wysoko oceniam zaprezentowane przez autora wybrane aspekty aktualnej „reformy wymiaru sprawiedliwości” w kontekście wartości i zasad Konstytucji RP, a także prawa międzynarodowego, w szczególności europejskiego, którego to autor jest wybitnym znawcą, nie tylko teoretykiem, lecz także praktykiem (o czym świadczy jego wieloletnie funkcjonowanie w różnych organach Rady Europy).
Autor stara się zachować naukowy obiektywizm w opisie i analizie jurydycznej tzw. „reformy sądownictwa” prowadzonej w ostatnim okresie. Mamy zatem do czynienia z pracą stricte naukową. Rzetelne analizy jurydyczne uwzględniają ustawodawstwo krajowe, międzynarodowe, w szczególności europejskie źródła prawa, a także przybliżają czytelnikowi orzecznictwo trybunałów europejskich łączące się z problematyką wymiaru sprawiedliwości. Wysoko oceniam zaprezentowane przez autora rozważania, jak też wyprowadzone z nich wnioski dotyczące określonych elementów tzw. „reformy wymiaru sprawiedliwości”.
Dr hab. Bolesław Maciej Ćwiertniak, prof. WSH
Książka w sposób kompleksowy i wnikliwy analizuje wszystkie istotne aspekty i instytucje Unii Europejskiej dotyczące praworządności w krajach członkowskich, a zwłaszcza nieusuwalności sędziów i niezależności sądów od władzy wykonawczej. Warto także podkreślić, że treść książki jest nie tylko w całości dostosowana do wymogów programowych w ramach uniwersyteckich studiów prawniczych, ale może być wykorzystana jako kompendium wiedzy przydatnej dla aplikantów sądowych, radcowskich i adwokackich oraz osób stosujących w praktyce prawo unijne. Na uwagę zasługuje również podejście polegające na przedstawieniu instytucji prawa w działaniu przez pryzmat orzecznictwa sądowego, co świadczy o wadze, jaką autor przywiązuje do socjologicznego ujęcia „prawa w działaniu”. Recenzowana książka zawiera bogatą literaturę i orzecznictwo, umożliwiając zainteresowanemu czytelnikowi dalsze, pogłębione studia na instytucjami prawa unijnego i polskiego.
Dr hab. Andrzej Patulski, prof. UW
Andrzej Marian Świątkowski – prof. zw. dr hab., profesor Jean Monnet Chair w zakresie europejskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2015 roku zatrudniony w Akademii Ignatianum w Krakowie.