OPIS
„Po pierwsze, chcę ci powiedzieć, że mnie też to spotkało. A po drugie, że zdołałam się wyleczyć. Wymagało to czasu i pracy, ale zrobiłam to. Każdy może się wyleczyć”.
Kimberly Brubaker Bradley
Dziesięcioletnia Della zawsze miała swoją starszą siostrę, Yuki. Kiedy ich mama trafiła do więzienia, Della miała Yuki. Kiedy partner mamy je przygarnął, Della miała Yuki. Kiedy ten sam mężczyzna zrobił coś okropnego, tak że musiały uciekać, Della miała Yuki. To ona jest obrończynią Delli - prawdziwą wilczycą. Tylko… kto ochroni Yuki? Może Della zbyt długo milczała o złych rzeczach. Może czas głośno o nich powiedzieć.
W tej przejmującej powieści poruszającej temat wykorzystywania seksualnego dzieci Kimberly Brubaker Bradley z wrażliwością i humorem opowiada historię dwóch sióstr połączonych miłością i traumą.
Najlepsza Książka Roku według Kirkus
Najlepsza Książka Roku według Booklist
Najlepsza Książka Roku według School Library Journal
Najlepsza Książka Roku według New York Public Library
Patronat nad książką objął Komitet Ochrony Praw Dziecka oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
„Autorka książki namalowała słowami portret psychologiczny dziecka wykorzystywanego seksualnie. Jest to bardzo prawdziwy portret, który pokazuje, co może czuć i przeżywać dziecko, które doświadczyło odrzucenia, przemocy, zaniedbania i nadużycia seksualnego. […] Biorąc pod uwagę etap rozwoju, w którym znajduje się dziecko, książka jest przeznaczona dla dzieci od 11 roku życia, ponieważ wtedy zaczyna się okres dojrzewania, w którym ogromne znaczenie dla nastolatka mają intymność, seksualność, granice fizyczne, relacje interpersonalne i budowanie własnej tożsamości. […]”
Karolina Budzik, psycholożka, w Komitecie Ochrony Praw Dziecka zajmuje się diagnozą i terapią dzieci z podejrzeniem wykorzystania seksualnego
„Trzeba wiele taktu, wrażliwości i literackiego kunsztu, żeby poruszyć, a nie zranić. Przestrzec, a nie pozbawić poczucia bezpieczeństwa. Książki dla młodych nie mogą stale słodzić i ćwierkać. Dobra literatura mierzy się z tym, co młodych dotyka i boli. Kimberly Brubaker Bradley ma odwagę nazwać krzywdę po imieniu, a jednocześnie nie odziera młodego czytelnika z wiary w sens egzystencji. Przeciwnie – jest wiarygodną rzeczniczką uniwersalnego, tajemniczego DOBRA, które buduje nas i czyni silnymi. Także wtedy, gdy dobro przybiera postać starszej pani – niepięknej, niebogatej, ale uważnej i wspierającej”.
Joanna Olech, pisarka, ilustratorka
„Niezwykle poruszająca książka. Może być bardzo pomocna dla dzieci, które doznały molestowania – od uświadomienia im, że nie są same, że są także dzieci przeżywające to samo co one – po pokazanie, że złe uczucia w końcu osłabną i miną, a psychiczne rany ulegną zagojeniu. Dorosłym czytelnikom książka nie tylko uzmysławia, co przeżywa krzywdzone dziecko, ale też pokazuje, jak niezwykle ważna jest obecność i wsparcie choć jednej kochającej i wierzącej dziecku bez zastrzeżeń osoby”.
dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka
„Prawdą jest, że ból odczuwany w dzieciństwie staje się częścią naszej osobowości. Ta książka pozwoli ci przenieść się w przeszłość, przytulić samego siebie i dokonać reinterpretacji swojego życia. A to uzdrowi twoją teraźniejszość i przyszłość”.
Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020
Wiek: 11+