OPIS
Książka powstała we współpracy między Galerią Miejską Arsenał a Archiwum Badań nad Życiem Codziennym (ABnŻC) i Kolektywem Wydawniczym Ostrov, przy wsparciu firmy VOX. W skład "Miejsc codzienności" wchodzą cykle fotograficzne czworga zwycięzców konkursu pod tym samym tytułem: Pawła Błęckiego, Joanny Szpak Ostachowskiej, Dominika Wojciechowskiego i Karoliny Wojtas. Materiałom wizualnym towarzyszą eseje przygotowane przez badaczy i badaczki związanych z Archiwum Badań nad Życiem Codziennym oraz zapis prowadzonej przez Zofię Małkowicz-Daszkowską rozmowy pomiędzy Katarzyną Bryze, Markiem Krajewskim i Markiem Wasilewskim.
„W przygotowanej przez nas publikacji skoncentrowaliśmy się na problematyce «miejsc» w życiu codziennym i miejsc życia codziennego – zarówno prywatnych, jak i publicznych,tymczasowych i długoterminowych, rozumianych dosłownie oraz metaforycznie. Interesowało nas to, w jaki sposób – w perspektywie zarówno artystów, jak i badaczy – kształtują one nasze doświadczenia codzienności, wpływają na przebieg rutynowych czynności, ale również jak same ulegają przekształceniom pod wpływem powtarzalnych praktyk czy jednorazowych wydarzeń. Chcieliśmy zastanowić się, jaką rolę w tych relacjach pomiędzy ludźmi i miejscami odgrywają przedmioty i rzeczy – czy stanowią one zaledwie uzupełnienie lub wypełnienie dla ludzkich aktywności, czy też może pośredniczą w tym, jak postrzegamy nasze działania w przestrzeni i jak ją organizujemy. Mówiąc prościej, refleksję w książce postanowiliśmy zorientować wokół wzajemnych powiązań i wpływów pomiędzy ludźmi, miejscami i przedmiotami, dla których kontekstem jest życie codzienne w Polsce”.
Krystian Daszkowski, Zofia Małkowicz-Daszkowska, Wiktor Wolski, „Wyprawiając się w miejsca codzienności: wstęp” (fragment).