OPIS
Konsekwencje udanego ataku na IoT mogą być niezwykle poważne. Zagrożenie dotyczy przecież wszystkiego, co działa pod kontrolą komputera. Mogą to być samochód, rozrusznik serca, zamki w inteligentnym domu czy też system sterujący maszynami w fabryce. Zabezpieczanie i testowanie bezpieczeństwa urządzeń internetu rzeczy jest jednak specyficzną dziedziną. Przesądza o tym jego charakter, ale także budowa i ekonomika produkcji urządzeń IoT. Inżynier bezpieczeństwa internetu rzeczy musi więc przyswoić zupełnie inne metody pracy i pokonywać inne problemy.
Ta książka jest praktycznym przewodnikiem po technikach atakowania internetu rzeczy. Dzięki niej dowiesz się, w jaki sposób testować systemy, urządzenia i protokoły i jak ograniczać ryzyko. Zawarto tutaj przegląd typowych zagrożeń i opisano sposoby ich modelowania. Omówiono również metodykę testowania bezpieczeństwa i pasywnego rekonesansu, a także zasady oceny zabezpieczeń wszystkich warstw systemów IoT. Zaprezentowano techniki ataków polegających na przeskakiwaniu między sieciami VLAN, łamaniu uwierzytelnień w protokole MQTT, zakłócaniu usługi mDNS czy zniekształcaniu komunikatów WS-Discovery. W rezultacie lektury nauczysz się hakować sprzęt i transmisję radiową, poznasz też metodykę ataków na wbudowane urządzenia IoT i systemy RFID.
W książce:
skanowanie usługi DICOM
hakowanie mikrokontrolerów
inżynieria wsteczna oprogramowania układowego
analiza aplikacji mobilnych
zakłócanie pracy czytnika NFC
hakowanie urządzeń inteligentnego domu
IoT. Które urządzenie zhakujesz najpierw?
O autorach
Fotios (Fotis) Chantzis zajmuje się zabezpieczeniami sieci i systemów sztucznej inteligencji. Od 2009 roku jest członkiem rdzenia zespołu programistów narzędzia Nmap. Występował na renomowanych konferencjach poświęconych bezpieczeństwu informatycznemu.
Ioannis Stais jest starszym analitykiem bezpieczeństwa IT. Zajmuje się prowadzeniem kontrolowanych ataków hakerskich. Interesuje się rozwojem algorytmów uczenia maszynowego, a także zagrożeniami aplikacji mobilnych i internetowych.