OPIS
Monografia, którą oddaję do rąk czytelników, ma charakter interdyscyplinarny, przedstawiono tu bowiem zarówno problemy ekonomiczne, jak i prawne, techniczne i technologiczne związane z obrotem palet ładunkowych. Rozdział pierwszy ma charakter wprowadzający – przybliżono w nim genezę, miejsce oraz rolę palet ładunkowych jako urządzeń magazynowo-transportowych wykorzystywanych w procesach logistycznych łańcucha dostaw. Ponadto, w rozdziale tym zaprezentowano podstawowe pojęcia z zakresu tematyki badawczej, rodzaje oraz klasyfikację palet ładunkowych. Szczegółowo omówione zostały warunki decydujące o dopuszczeniu palet ładunkowych do obrotu (istotną częścią tego rozdziału jest kwestia obrotu paletami).
W rozdziale drugim omówiono istotę i fazy cyklu życia palety ładunkowej. Problematyka cyklu życia palety została przedstawiona w aspekcie fizycznym, ekonomicznym, społecznym oraz ekologicznym. Łączne rozpatrywanie tych obszarów we wzajemnych związkach przyczynowo-skutkowych jest podstawą optyki skierowanej na zrównoważony rozwój. Szczegółowe rozważania dotyczące problematyki zrównoważonego rozwoju w użytkowaniu palet ładunkowych zaprezentowane zostały w rozdziale trzecim. Autor dokonał analizy wpływu surowca na długość użytkowania palety, prezentując jednocześnie ekonomiczne korzyści czasu trwania fazy eksploatacyjnej palety ładunkowej.
Książka jest adresowana do studentów uczelni wyższych, kierunków: logistyka, transport, zarządzanie i ekonomia. Może być także wykorzystywana jako podręcznik do nauczania przedmiotów akademickich oraz branżowych w szkołach średnich, przygotowujących do pracy w zawodach technik logistyk i technik spedytor.
Ze wstępu