OPIS
Kompleksowa analiza sytuacji politycznej, gospodarczej i geograficznej regionu Bałkanów Zachodnich po upadku komunizmu, rozłamu państwowego i interwencji sił międzynarodowych.
Książka w interesujący sposób przedstawia specyfikę regionu bałkańskiego, w którym po upadku systemów komunistycznych nastąpiła międzynarodowa interwencja sił zachodnich w obliczu konfliktów zbrojnych, które przeciągnęły się na całą dekadę, powodując zmianę granic państwowych, zaś na obszarach nieogarniętych konfliktem obawę o integrację terytorialną państw. Międzynarodowe interwencje pokojowe (ONZ) i zbrojne (NATO) przeobraziły się w aktywny udział przy wdrażaniu politycznych procesów, związanych z budową państw, ich ustrojem, systemem politycznym czy utrzymaniem stabilnego bezpieczeństwa w regionie. Czas jednak pokazał, że regionalna tożsamość, osadzona w historii społeczeństw bałkańskich, odrzuca bezkrytyczną adaptację wzorców, norm i wartości świata zachodniego, kreując własną, może nie do końca pożądaną przez wszystkich, rzeczywistość.
(Dr hab., prof. UJ Mirella Korzeniewska-Wiszniewska; politolog, Uniwersytet Jagielloński)
Pionierska książka na wielu poziomach. Po pierwsze, jest to pierwsza tak kompleksowa i szeroka analiza Bałkanów, zwłaszcza Bałkanów Zachodnich jako subregionu, z punktu widzenia stosunków międzynarodowych. Nie oznacza to, że tego typu analiz brakuje, ale zwykle ograniczają się do jednego zagadnienia, zjawiska lub jednego kraju, rzadziej regionu. Książka prof. Latifiego wyłamuje się z tych ograniczeń, bowiem przedstawia cały region i analizuje zjawiska w całej ich złożoności, a ponadto interpretuje realia polityczne w szerokim ujęciu diachronicznym i geograficznym. Po drugie, żaden uczony z Polski, z innych krajów, ani nawet z Bałkanów, nie podjął się wcześniej takiego zadania i nie przedstawił tak wszechstronnej analizy.
(Dr Rigels Halili; antropolog kultury, Studium Europy Wschodniej, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Autor buduje obraz Bałkanów w relacjach międzynarodowych zwracając uwagę na złożoność problemu obejmującego nie tylko obszar polityczny, ale również dyplomatyczny, ekonomiczny, prawny, wojskowy, kulturalny, naukowy, geopolityczny, geostrategiczny, środowiskowy, technologiczny i in. Świadom takiej rozległości tematu koncentruje się na wybranych aspektach, które uważa za najistotniejsze. Szczególnie dużo miejsca poświęca kwestiom prawnym, politycznym, geopolitycznym i wojskowym, pozostałe problemy zaledwie dotykając. Jednak już na podstawie tak wyabstrahowanego materiału czytelnik otrzymuje kompendium wiedzy na temat podstawowych zagadnień o żywotnym znaczeniu dla mieszkańców Bałkanów, sytuujące ich w świecie geostrategicznych interesów i poszukiwań własnej identyfikacji.
(Dr Leszek Hensel; historyk, dyplomata, z-ca ambasadora RP w Słowenii (1997-2001), ambasador RP w Bośni i Hercegowinie (2001-2005), ambasador RP w Bułgarii (2010-2014), Narodowy Koordynator Współpracy Wyszehradzkiej 2008-10, 2018-19)
Prof. dr Veton Latifi – is a theoretician of international relations and political sciences; professor at the South-East European University (SEEU) in North Macedonia, teaching political sciences and international relations courses; an author of following books: "The new century of the Albanian politics" (2014); "NATO and the EU: New Relations in Crisis Management" (2012); "Concepts of Democracy" (2009); "Political Leadership" (2009); "Politicology" (2008); "The negotiations for signing the Ohrid Framework Agreement" (2008); "Negotiation as a primary technique for conflict resolution" (2007); "Theories of Political Sciences" (2007); "Political Institutions" (2007).