OPIS
„Zdania. Czasowniki. Cz. 1: liczba pojedyncza i liczba mnoga” to program terapeutyczny, który stanowi kontynuację „Słucham i uczę się mówić” autorstwa Elżbiety Wianeckiej i Jagody Cieszyńskiej. Materiał zawiera proste zdania zbudowane z czasowników w liczbie pojedynczej oraz liczbie mnogiej opracowane na podstawie słownictwa z wcześniejszego etapu programu. Wzorem poprzednich części, do książeczki dodano czytane przez lektorkę nagrania, których zapis został cyfrowo zmodyfikowany. Wydłużenie czasu trwania zdań umożliwia osobom z zaburzeniami komunikacji językowej, a także obcokrajowcom uczącym się języka polskiego, lepszą percepcję dźwięków mowy zarówno w zakresie struktury zdania, jak i jego cech prozodycznych (akcent, intonacja).
Dlaczego zdania?
Budowanie zdań z elementów znanych jest dla dziecka czy obcokrajowca uczącego się języka polskiego zjawiskiem nowym i fascynującym. Pozwala spostrzegać relacje między wyrazami, ich znaczenia, odmianę, a także akcent i prozodię. Umieszczenie czasowników w nieco różnych kontekstach pomaga na odkrywanie szerszych znaczeń znanych już słów (np. Wujek jedzie autem, Dzieci jadą na wycieczkę). Zamieszczone w książeczce przykłady zachowują szkielet 3-elementowych zdań: podmiot + orzeczenie + dopełnienie, w których występują różne przypadki zależne, np. Maciek lepi bałwana (biernik), Uczniowie lepią z plasteliny (dopełniacz), co daje możliwość budowania wielu struktur zdaniowych w dalszej części terapii (np. Maciek lepi bałwana ze śniegu, Uczniowie lepią zwierzęta z plasteliny). Stwarza to możliwość budowania większych struktur składniowych przy wykorzystaniu minimalnego zasobu leksykalnego i gramatycznego.
Dla kogo program jest przeznaczony?
Książeczka przeznaczona jest dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej (autyzmem, afazją, alalią, niedosłuchem, z zespołami genetycznymi itp.), które posiadają już podstawowy zasób słownictwa. Materiał obrazkowy, a także dźwiękowy wykorzystywany jest także w terapii dzieci jąkających się oraz w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Z uwagi na łatwość zastosowania, z programu mogą korzystać nie tylko logopedzi, ale także rodzice, nauczyciele, lektorzy, psychologowie itp.