OPIS
Obok Tatr i Karkonoszy, Bieszczady należą do najbardziej popularnych gór w Polsce. Popularność ta przekłada się na liczne opowiadające o regionie opracowania książkowe, przewodniki turystyczne, artykuły prasowe, filmy fabularne i dokumentalne, których z roku na rok przybywa. Powstało również wiele bieszczadzkich piosenek. Bieszczady to pasjonująca, nieraz bardzo tragiczna historia. To także współczesny folklor opierający się o mit tzw. zakapiora, czyli wolnego człowieka, który porzucił cywilizację, nierzadko spalił za sobą wszystkie mosty i osiadł w tych górach.
Wśród prezentowanych zagadek są zarówno bardzo łatwe pytania, na które jest w stanie odpowiedzieć niemal każdy miłośnik Bieszczadów, jak i całkiem trudne, wymagające sięgnięcia po literaturę. Poszukiwanie odpowiedzi może być zatem inspiracją do lepszego poznania jedynego skrawka Karpat Wschodnich, jaki pozostał po II wojnie światowej w granicach Polski. Rozwiązywanie zagadek może stanowić urozmaicenie wieczorów podczas pobytu w Bieszczadach. A gdy wrócimy z gór do domu, książka ta będzie znakomitą okazją do wspominania naszych bieszczadzkich przeżyć. Na pytania można odpowiadać samemu lub w gronie znajomych czy rodziny.
O autorze:
Łukasz Bajda (ur. 1986) – historyk i zawodowy przewodnik beskidzki, od urodzenia związany z Bieszczadami. W 2015 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Humanistycznym UMCS zatytułowaną Szlachta ziemi sanockiej w XVIII w. Autor przewodników turystycznych i opracowań poświęconych przeszłości Podkarpacia. Opublikował m.in. książki: Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa (2011), Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie (2017), Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka (2018) i Bieszczady. To, co najważniejsze (2020).
Bieszczady ze swoją historią, przyrodą i niezwykłymi mieszkańcami od lat stanowią natchnienie dla pisarzy, poetów i artystów. Położone w południowo-wschodnim krańcu naszego kraju góry przez lata były mekką dla wszelkiej maści miłośników wolności. Także dziś wiele osób marzy o tym, by „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”. Może zabrzmi to banalnie, ale Bieszczady są moim miejscem na Ziemi. To w nich spędziłem dzieciństwo i lata szkolne, a teraz staram się pokazywać nasze góry przyjeżdżającym tu turystom.