Niestety, nie zdążymy dostarczyć tego produktu przed Świętami

Mandragora klasyfikacje.

okładka

Mandragora klasyfikacje.

Produkt jest aktualnie niedostępny

Kliknij tutaj, jeśli chcesz otrzymać maila, gdy produkt stanie się ponownie dostępny

OPIS


Kto to jest mandragora? Co to jest mandragora? Gdzie znaleźć mandragorę? Jak znaleźć mandragorę? Co robi mandragora? – to 5 pytań, na które Mandragora – Klasyfikcje podaje 233 odpowiedzi układające się w wielowątkową i otwartą opowieść o ludziach i innych gatunkach, a także o świecie, który wymyka się wszelkim próbom jego porządkowania i klasyfikowania. Przez swoje przypadkowe podobieństwo do człowieka mandragora znajduje się na granicy światów, kieruje naszą uwagę ku temu, co nas łączy z innymi organizmami żywymi, ku wspólnym jednokomórkowym przodkom, czy operującemu w nas wszystkich kwasowi dezoksyrybonukleinowemu.

Mandragora – Klasyfikcje to opowieść utkana z faktów i fikcji. Tworzą ją przytoczenia, przechwycenia, interpretacje, komentarze, wycinki prasowe, refleksje filozoficzne, botaniczne opisy, medyczne zalecenia i przepisy na magiczne specyfiki. Próby zrozumienia tego, jak to się stało, że roślina wygląda jak człowiek, uruchomiły całą kaskadę teorii, wierzeń, metafor i przypowieści. Mandragora, niczym Światowid, zyskała wiele twarzy i różnych znaczeń w zależności od miejsca i kultury.

Mandragora została tu przetworzona chyba na na wszelkie znaczenia świata, choć to roślina w sumie niepozorna ale, zaiste, z otwierającym źrenice ogniem. Jest jedną z tysiąca roślin, które zmieniają widzenie homo sapiens, ale ona robi to naprawdę niezwykle intensywnie i od wieków. I właśnie taka jest też i ta książka. Do czytania po trochu, do przemyśleń, do przeżywań. Więc uważajcie żeby nie przedawkować. Lektura stężona!
Urszula Zajączkowska

O AUTORKACH:
Małgorzata Gurowska – artystka wizualna, autorka książek, wykładowczyni i kuratorka. Tworzy z myślą o uwzględnianiu perspektywy innych gatunków, zwłaszcza tych eksploatowanych i dyskryminowanych przez człowieka. Sztuka jest dla niej narzędziem interwencji i sprzeciwu. Autorka i współautorka wielokrotnie nagradzanych książek, w których skupia się na kwestiach politycznych i społecznych krytycznie opisując relacje ludzi i nie-ludzi. Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m.in. MYCOsystem na XXII Triennale di Milano „Broken Nature: Design Takes on Human Survival”. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie jest profesorką na Wydziale Rzeźby.

Monika Rogowska-Stangret – adiunktka w Instytucie Filozofii, Uniwersytetu w Białymstoku, filozofka prowadząca badania na styku filozofii feministycznej, humanistyki środowiskowej i posthumanizmu, tłumaczka; była członkinią komitetu zarządzającego europejskim projektem New Materialism: Networking European Scholarship on „How Matter Comes to Matter”, European Cooperation in Science and Technology (COST), Action IS 1307 (2013-2018); publikowała w Feminist Theory (2020), Philosophy Today (2019), The Minnesota Review: A Journal of Creative and Critical Writing(2017); autorka książki Ciało – poza innością i tożsamością. Trzy figury ciała w filozofii współczesnej (Gdańsk 2016, 2019), współredaktorka między innymi zbiorów Feministyczne nowe materializmy: usytuowane kartografie (2018) i Feminist new materialisms: Activating ethico-politics through genealogies in social sciences (2019); redaktorka działu Praxiography*: Practices and Institutions w piśmie „Matter: A Journal of New Materialist Research”.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Format:115x160 mm
  • Liczba stron:501
  • Oprawa:Twarda
  • ISBN-13:9788366082106
  • Data wydania:2020
  • Numer katalogowy:497500

RECENZJEjak działają recenzje?

Lista recenzji jest pusta

DOSTAWA

DARMOWA dostawa powyżej 299 zł!

Realizacja dostaw poprzez:

  • ups
  • paczkomaty
  • ruch
  • poczta

OPINIE

Nasza strona używa plików cookies, w celu ułatwienia Ci zakupów. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności

© 2006-2024 Gildia Internet Services Sp. z o.o. and 2017-2024 Prószyński Media Sp z o.o. PgSearcher