OPIS
Prezentowane w niniejszej monografii treści poruszają zarówno teoretyczno-normatywne, jak też instytucjonalno-praktyczne aspekty bezpieczeństwa zgromadzeń oraz imprez masowych w Polsce.
Autorzy poszczególnych tekstów wywodzą się z różnych ośrodków naukowych, jak również zajmują się w praktyce problematyką bezpieczeństwa w szeroko pojętym zakresie. Część z nich to osoby znane od lat w świecie naukowym, część dopiero zaczyna swą przygodę naukowo-badawczą. Jedno natomiast nie ulega wątpliwości. Przygotowane przez Autorów teksty ukazują zagadnienia bezpieczeństwa zgromadzeń i imprez masowych w sposób kompleksowy, z różnych perspektyw. Mowa więc między innymi o prawie do zgromadzeń w Polsce, o kształtowaniu się regulacji prawnych w zakresie zgromadzeń i imprez masowych, o wolności zgromadzeń czy o obowiązkach organizatorów i odpowiedzialności prawnej uczestników zgromadzeń oraz imprez masowych. Czytelnik znajdzie także informacje na temat aspektów zapewnienia przez Policję bezpieczeństwa zgromadzeń w Polsce, a także o zarządzaniu bezpieczeństwem imprez masowych, jak i o zastosowaniu mediacji w sporach, które mogą zrodzić się w trakcie przebiegu zgromadzeń, czy imprez masowych.
Publikacja może być przydatna zarówno dla studentów takich kierunków jak: bezpieczeństwo wewnętrzne, administracja, prawo, czy politologia, jak też dla osób, które w praktyce zajmują się zapewnianiem bezpieczeństwa i porządku publicznego, czy bezpieczeństwa osób i mienia niezależnie czy pracują zawodowo w sektorze publicznym, prywatnym, czy zwyczajnie – interesują się prywatnie poruszaną tematyką.
Redaktor naukowy oraz Autorzy monografii mają świadomość, że opracowanie odpowiada tylko na niektóre wyzwania stojące przed współczesną problematyką bezpieczeństwa zgromadzeń i imprez masowych w Polsce. Niemniej jednak żywią nadzieję, że dzieło przyczyni się do poszerzenia stanu wiedzy na ten temat stanowiąc głos w debacie naukowej dotyczącej ochrony bezpieczeństwa publicznego i osobistego podczas tego rodzaju wydarzeń odbywających się w przestrzeni publicznej.