OPIS
Kim tak naprawdę jest żandarm? Funkcjonujący w opinii powszechnej od czasów zaborów jego obraz jako groźnego i przestrzegającego ściśle regulaminu służbisty powinien w końcu zostać skorygowany. Żandarmeria, zarówno ta wywodząca się z tradycji przedwojennej, jak i współczesna, to w rzeczywistości elitarna formacja wojskowa, na co dzień pełniąc w armii często niewdzięczne, ale jakże potrzebne funkcje porządkowe, policyjne i dyscyplinarne, natomiast w warunkach wojennych wykazująca się wysokim morale oraz poświęceniem i zaangażowaniem w toczonych walkach. W tym kontekście, należy jej się w świadomości zbiorowej szacunek i pamięć.
Publikacji poświęconych zarówno Żandarmerii jako takiej, czy poszczególnym jej jednostkom nie ma zbyt wiele na polskim rynku księgarskim, tym bardziej poświęconych szczegółom umundurowana i oznakowania. Prezentowana praca stara się niewątpliwie zapełnić tę lukę, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu historyków wojskowości, kolekcjonerów pamiątek militarnych oraz pasjonatów narodowej przeszłości. Łącząc formę katalogu i monografii naukowej, ukazuje wszystkie dostępne znaki, oznaczenia i ozdoby Żandarmerii polskich formacji zbrojnych od okresu walk o niepodległość w latach I wojny światowej po czasy współczesne, także takie, które nie wyszły poza fazy projektu.
Książkę, poza zdjęciami oryginalnych oznak i mundurów, wydobytymi z zasobów muzealnych, instytucjonalnych i kolekcji prywatnych, wzbogacają liczne fotografie archiwalne, skany dokumentów i rozkazów oraz szkice rysunkowe, w większości do tej pory niepublikowane. Fachowy komentarz autorski, często przeplatany fragmentami tekstów źródłowych, anegdot oraz autentycznych epizodów z epoki sprawia, że książka staje się obowiązkową pozycją nie tylko na półce specjalisty i kolekcjonera.