OPIS
Zespół Dagadana (????????), bo o nich mowa, jest polsko-ukraińskim trio, łączącym różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta Dagadany na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć.
Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony.
W grudniu 2008 roku zaspół wydał EP `Wygadana` z pięcioma utworami. Na debiutancki album `Maleńka` (7.02.2010, Offside Records) trzeba było czekać do 2010 roku. Płyta została doceniona przez wielu recenzentów, Polskie Radio `Trójka` udzieliło mu patronatu a Akademia przyznała nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/ Muzyka Świata.
W 2011 roku Dagadana gościnnie wystąpiła na płycie `20 lat` zespołu Raz Dwa Trzy a także wydała drugi krążek `Dlaczego nie` (14.11.2011, Agora S.A.) , który doczekał się nominacji do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Folk/ Muzyka oraz został doceniony w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na ósmym miejscu w rankingu TOP 20 Best World Music Albums of 2011 prestiżowego portalu www.WorldMusic.co.uk.
Zespół zdobywa coraz więcej wiernych fanów w coraz to kolejnych krajach. Jako jedyny europejski skład został zaproszony na Festiwal Ludów Pustyni w Maroko, gdzie rozgrzewał do czerwoności tysiące fanów. DAGADANA od początku działalności zakrała blisko 300 koncertów (Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania).
Wystąpili na takich festiwalach jak: Flugery Lwowa, Pod Wulkanem, Za Jazz Fest, L2, Ukraińska Wiosna, Song of Songs, Fortmissia, Heineken Open`er, Olympus Jazz Nights, Kino letnie w Fabryce sztuki, Folki, Festiwal filmów kultowych, Jarmark sztuki- wiosna ludów, Poezja na murach, Festiwal Wyobraźni, Festiwal ludów pustyni (Maroko), Przystanek Woodstock, 18 i pół godziny na dobę, Express Qulturalny, Maltańska scena muzyczna, Jazz na kanapie, Festiwal Europieskich Stolic Kultury, FORTE piano, Jazz Travel, Ethno Jazz Festival...
Tam gdzie docierają, łamią granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką, udowodniając, że szczerość w muzyce wprowadza niesamowitą mistyczną przygodę dziejącą się między ludźmi.
Adam Nowak, lider zespołu Raz, Dwa, Trzy tak oto określił ich twórczość: `Poszukującym własnego miejsca we wszechogarniającym natłoku dźwięków gratuluję odwagi, spokoju przestrzeni, dojrzałości, chęci poszukiwań i poczucia humoru. Młodzi, zdolni, z przyszłością, czyli - Dagadana!`.
Powstanie Dagadana to efekt znajomości muzyków, która rozpoczęła się w 2007 roku. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów) i Miko Pospieszalski (Częstochowa) to muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych - od klasyki po breakbeat. Poznali się przy okazji eksperymentowania z jazzem na krakowskich warsztatach `International Summer Jazz Academy`.
Daga Gregorowicz absolwentka Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu. Osobiście fascynuje ją przetwarzanie głosu i wplatanie go w muzykę elektroniczną. Współpracowała przy nagrywaniu płyt z Grabkiem, Tomaszem Gwincińskim oraz projektem Deus Meus i R.U.T.A. Wraz z Wojtkiem Grabkiem tworzy duet Degradazia.
Dana Vynnytska, absolwentka Wydziału Kompozycji w Konserwatorium Lwowskim, jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministerstwa Kultury `Gaude Polonia` przeznaczonego dla młodych artystów z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczny pobyt Dany na stypendium w Polsce umożliwił wzajemne poznanie się, pracę nad repertuarem oraz koncertowanie (najpierw jako duet żeński). Brała udział w nagraniach takich zespołów, jak Shokolad, Babooshki, czy Afro Kolektyw. Występuje także w zespole Babooshki.
Od samego początku zespół Dagadana czerpał z muzyki ludowej, stopniowo poszerzając spektrum swoich inspiracji o pozornie niemożliwe do połączenia z folkiem gatunki takie jak synth pop, czy disco, tworząc trudny do zaszufladkowania styl. Podczas koncertu poznajemy różne strony osobowości muzyków, które potrafią ukazać zarówno w melancholijnych balladach, jak i piosenkach rozpierających energią. Dzięki niezobowiązującej formie koncertów i łatwości w nawiązywaniu osobistego kontaktu z publicznością, możliwy jest międzykulturowy dialog prowadzony językiem dźwięku.
W maju 2008 roku do projektu na stałe został zaproszony Miko Pospieszalski, student Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie, który grą na kontrabasie i skrzypcach dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych jazzowych korzeniach. Brał udział w wielkich przedsięwzięciach muzycznych rodziny Pospieszalskich. Współpracował z Arką Noego, 2Tm2,3. Obecnie występuje także w zespole Bester Quartet. ,